Všetko má svoj pôvod, svojich prehistorických predkov…a ani smrteľné, strašlivé pandémie nie sú výnimkou. V zube, ktorý bol vybraný  z 3800 rokov starých ľudských kostí našli vedci historicky dôležité baktérie. Buničina týchto zubov bola domovom predkov baktérie, ktorá by raz spôsobila morovú epidémiu.

Štúdia zverejnená v časopise Nature Communications opisuje genóm Yersinia pestis, baktérie z doby bronzovej v Eurázií. Podľa štúdie sa táto baktéria ešte neprispôsobila životu bĺch. Y. pestis sa neskôr vyvinul do baktérie, ktorá sa mohla rozšíriť na blchy a odtiaľ až desivo rýchlo na človeka…Následne sa ľudia mohli nakaziť vzájomne.

Nedávne štúdie naznačujú, že hlodavce mali málo alebo nič spoločné s šírením tejto choroby napriek všeobecnej viere, že potkany boli zodpovední za všetky morové epidémie.

Blchy preniesli a rozšírili baktérie, ktoré  začali pandémiu v roku 500, a následne aj ničivú Čiernu Smrť v 14. storočí v Európe. Choroba zabila viac ako 20 miliónov ľudí .

Kvôli devastácii, ktorú spôsobil tento mor, je dôležité, aby vedci pochopili vypuknutie a vzory v prípade, že budeme musieť v budúcnosti čeliť podobnej hrozbe.

To je miesto, kde prichádza štúdia baktérií, ktoré sa nachádzajú v zuboch. Pred niekoľkými rokmi objavili archeológovia kostry východne od rieky Volga v mieste súčasného Ruska. Niekto vytiahol zuby z kostry a poslal ich do Inštitútu Max Planck, kde paleogenetik Maria Spyrou študoval buničinu extrahovanú zo zubov a vykonal genetické testy na ňom, aby našiel predkov moru-baktérie.

Tento objav je významný, pretože to znamená, že tieto smrteľné baktérie existovali o 1000 rokov skôr, než sa domnievali vedci. Dáva tiež do úvahy vývoj rozličných druhov moru a môže pomôcť vedcom pochopiť jeho pôvod.

Podľa STAT , ale tiež vyvoláva otázku: Koľko ďalších ochorení striehne v našej blízkosti a len čakajú na príležitosť, aby prepukli v desivú pandémiu?

 

Zdroj: newsweek.com | Foto: