Asi každý z nás pozná slávny príbeh Alexandra Dumasa Muž so železnou maskou. Dej plný špekulácií čitateľom podsúva myšlienku, že tajomný muž, dlhé roky väznený so železnou maskou bol údajné dvojča kráľa Ľudovíta XIV. Príbeh je však jedno a realita druhé. Historici príbeh o dvojčati vyvracajú. Otázkou teda zostáva – kto sa naozaj skrýval za maskou? 

Píše sa rok 1680 a Francúzskom začínajú kolovať povery o tom, že kráľ Slnko má tajné dvojča – navyše prvorodené. Aby si mladý muž nerobil nároky na kráľovský trón, kráľ ho odporúča nenápadne odstrániť – no tak, aby bol zachovaný jeho život. O sedem rokov neskôr miestne noviny skutočne píšu o transporte dvoch netradičných cestujúcich – z pevnosti Pigneroll a Exilles v Alpách do citadely na ostrove Sainte Marguerite pri francúzskej riviére. Pocestní sú skutočne nezvyčajní – cestujú v noci a jeden z mužov má na tvári kovovú masku. Jeho meno sa nikde nesmie spomenúť, tobôž nie zapísať.

Tajomný väzeň sa o niekoľko rokov opäť presúva – do Bastily, kde v roku 1703 zomiera vo veku približne 50 rokov. Jeho šaty, papiere a osobné predmety spálili, telo pochovali na jednom z parížskych cintorínov. Strhnúť jeho masku nedokáže nikto – za vlastizradu hrozila krutá smrť.

Hádaj kto?

Špekulácie, kto je tajomným väzňom pretrvali až do súčasnosti. Jeho presnú identitu neodhalili žiadne uchované dokumenty, hoci je paradoxne známe, čo väzeň jedol, pil, aké knihy čítal. Mal vlastného sluhu, nikto iný sa k nemu nemohol priblížiť. No i napriek tomu bol vraj väzeň veľmi milý, zdvorilý, mal vyberavé správanie a vyjadrovanie, pohyby svedčali o slušnej výchove. Hral dokonca na gitare.

Podozrenie padlo na kráľovho nelegálneho syna, ktorého splodil s jednou z jeho mileniek. Ďalším kandidátom bol kráľov bratranec François de Bourbon, no ten neskôr zomrel v boji a navyše bol homosexuál.

Železná maska pod lupou modernej vedy

Historici najnovšie podrobne preskúmali tisícky historických záznamov a na listinu kandidátov zapísali dve mená. Nicolas Fouquet -vtedajší vplyvný minister financií bol obžalovaný za vlastizradu a korupciu, no keďže vedel príliš veľa o intímnostiach a tajomstvách kráľa Slnko, bolo vraj rizikové odstrániť ho úplne. Druhým kandidátom bol ministrov komorník Eustache Dauger. Vraj bol natoľko rafinovaný, že odhalil kráľove a ministrove podvody, čím oboch vydieral.

Maska vraj nebola železná

Znalci histórie taktiež veria, že fámy o kovovej maske sú prehnané. Sú presvedčení, že väzeň v čase svojej samoty v cele nosil iba hodvábnu kuklu s priezorom na oči a ústa. Takú, akú nosili ženy z vyššej spoločnosti na prelome 16. a 17.storočia ako módny doplnok a ochranu pred slnkom. Kovový duplikát vraj väzeň používal iba za účelom prepravy mimo cely, aby nikto nemohol hodvábnu šatku strhnúť.

V súčasnosti sa maska nachádza v jednom z francúzskych múzeí a verejnosti nie je bežne prístupná.

Zdroj: www.nationalgeographic.com, www.express.co.uk, | Foto: www.youtube.com, www.wikimedia.org

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť