Ako sa u ľudí vyvinula schopnosť rozprávať? Donedávna vedci presadzovali teóriu o géne Foxp2. Verili, že práve jeho prítomnosť  priamo súvisí s vývojom reči, vysvetľuje výhody súčasného človeka oproti neandertálcom a je zodpovedný za vznik ľudskej rasy v Afrike pred 100.000 rokmi. Avšak, ako zistili odborníci, tento gén bol prítomný v DNA svojich predchodcov.

V štúdii vedci použili moderné metódy genetickej analýzy, ktoré neboli pred 16 rokmi, keď sa objavila teória špeciálneho rečového génu FOXP2. V roku 2002 boli špecialisti schopní študovať genetické údaje len dvadsiatich ľudí vo väčšine prisťahovalcov z Európy.


V rámci novej vedeckej práce experti použili verejnú databázu projektu projektu Consortium 1000 Genomes Project, venujúc osobitnú pozornosť genómu zástupcov afrických národov. Žiadna zo štatistických metód použitých v štúdii nepotvrdila hypotézu pred 16 rokmi. Spojené s rozvojom reči, Foxp2 génu, ako sa neskôr ukázalo, bol tiež prítomný v predkami moderného človeka, tak to nemôže byť jeho unikátny vlastnosť a vysvetľovať dôvody pre šírenie afrického obyvateľstva.

Podľa autorov vedeckej práce sa mnohé štúdie uskutočnili s použitím nedostatočnej genetickej základne a hlavne na vzorkách zástupcov európskej rasy. Niektoré doteraz známe teórie môžu byť nepravdivé a preto vyžadujú dodatočné overenie.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com