Stále častejšie sa hovorí o živote na Marse. Je vôbec možný? Za akých podmienok by sa tam ľudstvo mohlo presunúť? A aké by to malo dôsledky? Takéto úvahy sú vzhľadom na momentálnu situáciu vlastne logické- veď možno už o pár rokov tam skutočne založíme “ľudskú kolóniu”. Ale čo ak Mars nie je jediná možnosť? Uvažovali ste niekedy akoby sa žilo na Merkúre?

Triezvo vzaté, Merkúr nie je tá najvhodnejšia planéta na život. To je spôsobené hlavne extrémne vysokými teplotami, v ktorých človek nie je schopný zotrvať.  Ale keby sme mali technológiu na prežitie na Merkúre, aký by bol tento život vyzeral?

Čo vieme o Merkúre?

K dnešnému dňu navštívili túto planétu iba dve kozmické lode. Prvým bol americký vesmírny snímač “Mariner 10”, ktorý v roku 1974 uskutočnil sériu letov Merkúrom. Toto zariadenie však mohlo vidieť len polovicu osvetlených planét. Druhý krát Merkúr preskúmala kozmická loď NASA.

V marci 2013 vstúpil na obežnú dráhu planéty. Fotografie nasnímané týmto zariadením prvýkrát umožnili vedcom vytvoriť kompletnú mapu Merkúra. Ako vidíte na obrázkoch, póly planéty sú pokryté ľadom.

“Prítomnosť ľadu teoreticky naznačuje život na Merkúre, ale vytvorenie základne na póloch nie je dobrý nápad,” hovorí David Blavett, jeden z popredných vedcov projektu. „V polárnych oblastiach môžeme ostať odrezaný od slnečného svitu, v takom prípade sa hlavným problémom stanú nízke teploty.

Najlepším riešením, ako hovoria vedci, by bolo vytvoriť základňu pri jednom z ľadovcov, možno na okraji krátera. Ale tak či onak, extrémne teploty sa stanú neprekonateľnou prekážkou pre život. Denná teplota niekedy dosahuje 430 stupňov Celzia a v noci zase  klesá na 180 stupňov pod nulu.

Podmienky, ktoré prekvapia

Je známe, že jeden deň na Merkúre trvá 59 dní pozemských dní. Čo je ale zaujímavé rok na Merkúre nie je oveľa dlhší – má cca 88 pozemských dní. Tento pomer trvania dňa a roka je jedinečný pre celú solárnu sústavu. Áno, na Merkúre by sme mali čas na splnenie všetkých bežných úloh- a narodeniny by sme slávili každý druhý deň.  Počas celého dňa by obloha Merkúra bola skôr čierna než modrá. Je to spôsobené tým, že na planéte prakticky neexistuje žiadna atmosféra, ktorá by rozptýlila slnečné svetlo.

“Tu sa na Zemi, na hladine mora, sa molekuly vzduchu zrazia miliardy krát za sekundu,” hovorí Blavett. „ Ale tam je ortuťová atmosféra alebo “exosféra”, ktorá je tak riedka, že atómy sa medzi sebou reálne nikdy nezrazia. To všetko tiež znamená, že ani za jasnej hviezdnej noci nie je  Merkúr vidieť. Pri absencii atmosféry na Merkúre nie je nič také ako počasie. Takže, ak sa odsťahujete na Merkúr, nemusíte sa báť silného vetra. A rovnako sa netreba báť žiadnej cunami, či erupcie. Na planéte nie sú žiadne zdroje vody, ani aktívne sopky. Niektoré prírodné katastrofy sú však na Merkúre stále možné. Na tejto planéte môže byť zemetrasenie spôsobené tlakovou silou- ale na rozdiel od Zeme, úplne bez tektonickej aktivity.


Priemer planéty je asi 2/5 priemeru Zeme. Podľa gravitácie je planéta porovnateľná s Marsom, gravitačná sila je dva a pol krát menšia ako na Zemi. Znamená to, že na Merkúre by sme mohli skákať oveľa vyššie a zdvihnúť ťažké predmety oveľa ľahšie ako na Zemi. A nakoniec, ak žijeme na Merkúre, musím zabudnúť na Skype hovory domov. Ak chcete dosiahnuť Zem, signál trvá najmenej päť minút.

 

Zdroj: neveroyatno.info | Foto: neveroyatno.info; .flickr.com; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk