Niektorí z nás sa stanú zatrpknutými pesimistami pod tlakom dlhodobých zlých životných situácii. Ale sú ľudia, ktorí akoby od narodenia a bez zjavnej príčiny očakávali len to najhoršie. A veda teraz zistila, prečo.  Neurológovia zo Spojených štátov objavili oblasť mozgu zodpovednú za sklon k pesimizmu. Na stránkach špecializovaného vydania Neuron sa objavil tento úžasný materiál o dôležitom objave pre vedu.

 

“Zistili sme, skupinu neurónov, stimulácia ktorých, urobí  z primátov zaprisahaných pesimistov, v zásade, neschopných manifestácie optimizmu . Veríme, že táto oblasť mozgu súvisí s pocitmi depresie a úzkosti, rovnako ako s niektorými duševnými poruchami.” – vysvetľuje vedúca autorka štúdie, MIT zamestnanec Anna Greybil.

Podľa Greybil, duševné poruchy a depresívne úzkosti spektra môžu byť liečení s veľkými ťažkosťami, takže detekčná oblasť mozgu, ktorá môže byť za ne zodpovedná je  neuveriteľne významný objav a môže znamenať revolúciu v psychiatrickej starostlivosti.

Predmetná oblasť mozgu sa nachádza v tzv. pruhovanom jadre mozgu. Vládne všeobecné presvedčenie, že práve táto časť pomáha ľuďom prijímať rozhodnutia- zapájame ju napríklad ak pri určitej situácii zvažujeme všetky plusy a mínusy.

Všetko spolu súvisí – ľudia trpiaci depresiou prakticky takmer vo všetkých prípadoch podceňujú svoje schopnosti, a preto sú náchylní k pesimistickým úsudkom, keď sa snažia robiť dôležité rozhodnutia.

 

Zdroj: planet-today.com| Foto:youtube.com