Počas vykopávok na území Lombardie našli archeológovia kostru človeka, ktorý žil najskôr v 6. a najneskôr 8. storočí nášho letopočtu. Tento obyvateľ stredovekého Talianka preukázateľne počas života prišiel o pravú ruku. Ale zjavne za ňu našiel bizarnú náhradu- obrovský nôž.  

Podľa výskumníka žil 40-50 rokov, a značnú časť svojho života prežil s nožom namiesto ruky.  Špecialisti nevylučujú, že by mohol byť ruka osoby amputovaná po tom, ako bola v bitke poškodená – najmä ak vezmeme do úvahy, akú ” náhradu ” si napokon našla.

Pri posudzovaní deformácie niektorých kostí sa na ” protézu ” vynaložilo veľa úsilia . Zrejme bol nôž upevnený pomocou kožených pásov . S určitosťou odpovedať na otázku, prečo Talian potreboval nôž namiesto ruky, vedci ešte nie sú pripravení.

Zároveň experti naznačujú, že aj tento nôž bol použitý ako improvizované špáradlo – keďže človek často držal ruku pred ústami, čo vyžadovalo krútiť ruku do neprirodzenej polohe (to napokon viedlo k deformácii ramena) a samotné zuby boli opotrebované a značne poškodené.

Archeológovia nevylučujú, že taký kontraproduktívny prístup k hygiene ústnej dutiny by mohol byť napokon dôvod, prečo človek nežil dlhšie. Zároveň zostáva záhadou pre vedcov, ako by človek mohol žiť s takouto exotickou protézou v čase, keď neexistovali ani antibiotiká .

Neďaleko od kostry muža s nožom namiesto ruky, našli odborníci ďalšie pozostatky, vrátane kostí koní a poľovníckych psov. Výsledky boli uvedené v časopise Journal of Anthropological Sciences .

Zdroj: archaeologicaly.com | Foto: archaeologicaly.com; youtube.com