Astronómom sa podarilo zachytiť podivný neznámy signál. Prichádzal z najvzdialenejších kútov hlbokého vesmíru… ale nikto nedokázal určiť odkiaľ. Rovnako ako nikto nedokáže vysvetliť ako vznikol, kto ho vysiela a aký je jeho pôvod. Je možné, že sa nás pokúša kontaktovať mimozemská civilizácia?

Kanadský rádiový teleskop v rámci kanadského experimentu zameraného na mapovanie intenzity vodíka (CHIME), sa snažil získať mimozemské signály a už zachytil niekoľko zvláštnych rádiových impulzov.

Vedci sa zaoberajú zachytávaním rýchlych rádiových impulzov (FRB), odkedy ako ich v roku 2007 prvý raz objavili.

Odkedy  vedci zaznamenali iba niekoľko desiatok podobných úkazov, ale nové výskumy hovoria, že tieto tajomné signály môžu každú sekundu cirkulovať okolo vesmíru.

Odborníci si stále nie sú istí, čo presne  tieto signály znamenajú, ani či a aké informácie prenášajú. Isté však je, že dokážu vyprodukovať toľko energie za sekundu ako slnko za 10 000 rokov.

Ich analýza je však mimoriadne zložitá. Trvajú rádovo približne jednu milisekundu a neexistuje spôsob, ako predpovedať ich príchod.

Niektorí odborníci hovoria, že vznikajú prirodzene, napríklad následkom explodujúcej hviezdy, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že sú to mimozemské signály, ktoré boli zámerne poslané do cesty Zeme.

Poslednú dávka tajomných rádiových signálov získali kanadské teleskopy a vedci, ktorí pri tomto novom objave boli hovoria, že zakaždým, keď je prijatý FRB, pomáhajú rozlúštiť ich tajomstvo.

Patrick Boyle, autor telegramovej správy astronóma a projektový manažér pre spoločnosť CHIME, uviedol: “Tieto udalosti sa vyskytli počas dňa i v noci a ich časy príchodu nie sú v korelácii so známymi aktivitami na mieste alebo s inými známymi zdrojmi.”

FRB tiež pôsobia ako poslovia vo vesmíre, tvrdí fyzik Paul Scholz.

Povedal: “Pretože sa šíria cez veľkú časť vesmíru, môžete sa vďaka takýmto incidentom dozvedieť o materiáli, ktorý je medzi galaxiami. V podstate sú ako malá sonda prechádzajúca cez priestor  medzi nami a zdrojom.”

Prielom Listen, výskumný ústav, ktorý hľadá mimozemské signály, predtým odmietol vylúčiť možnosť mimozemšťanov.

Prielom napísal vo vyhlásení: “Pokusy pochopiť mechanizmus, ktorý vytvára FRB, urobili z tejto galaxie cieľ nepretržitých monitorovacích kampaní nástrojmi po celom svete. Teórii, ktoré vysvetľujú tento fenomén je viac: Od výbuchu z rotujúcich neutrónových hviezd s extrémne silnými magnetickými poľami až po špekulatívne nápady, že sú to zamerané na zdroje energie využívané mimozemskými civilizáciami na napájanie kozmických lodí.”.“

Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.