Najnovšia odborná štúdia tvrdí, že Baltské more funguje ako stroj času. Aspoň ten pocit majú vedci, ktorým tento magický kúsok oceánu umožňuje pozerať sa do budúcnosti a uvidieť ako sa za ďalšie roky zmení  vodná plocha vo zvyšku sveta. A práve to, nám dáva možnosť, nepriaznivému osudu zabrániť.

Úsek Atlantského oceánu, ktorý čiastočne rozdeľuje Škandináviu od kontinentálnej Európy, prechádza zmenami oveľa rýchlejšie ako zvyšok sveta.

Analyzovaním toho, ako a hlavne prečo sa v Baltskom mori zhoršujú ekologické podmienky, môžu odborníci získať drahocenné informácie. Tie následne môžu využiť na to, aby následne zostavili presný odhad, ako sa tie isté faktory prejavia v ostatných oceánoch.

Prof. Thorsten Reusch z GEOMAR Helmholtz Center for Ocean Research Kiel, jeden z vedúcich autorov článku zverejneného v Science Advances, povedal: “Toto unikátne miesto môže slúžiť ako akýsi stroj času, ktorý nám umožňuje lepšie odhadnúť budúce globálne zmeny.

Dr Jan Dierking rovnako z tej istej spoločnosti, dodal: “Je to preto, že malý objem vody a pomalé prúdy s otvoreným oceánom sa chová ako zosilňovač, čo umožňuje rýchlejší priebeh mnohých procesov a interakcií.”

Kvôli globálnemu otepľovaniu sa priemerná teplota oceánu zvýšila o 0,5 stupňa Celzia. V Baltskom mori však teplota stúpla o 1,5 stupňov Celzia.

V tejto oblasti oceánu existujú veľké zóny bez kyslíka, ktoré sa zvýšili desaťnásobne a vysoká hladina kyslosti v Čiernom mori sa očakáva v ďalších oceánskych oblastiach v nasledujúcom storočí.

Rýchle zmeny nie sú spôsobené len relatívnou plytkosťou pozdĺž tenkého úseku vody, ale aj preto, že tento úsek je obkolesený deviatimi krajinami, ktoré sú vysoko industrializované – napríklad Dánsko, Švédsko, Nórsko a Fínsko.

Na druhú stranu, Baltské more je tiež jednou z najviac vedecky zdokumentovaných oblastí v oceáne, čo umožnilo vedcom kontrolovať pokrok v minulosti.

Profesor Reusch dodáva: “Nadmerný rybolov, otepľovanie, acidifikácia, znečistenie, eutrofizácia, strata kyslíka, intenzívne využívanie pobrežia – to všetko sú fenomény, ktoré pozorujeme po celom svete.

“Pretože v Baltskom kraji boli obzvlášť drastické, ale aj preto, že niektoré kľúčové problémy boli úspešne riešené, môže región pre dobré a zlé povedať, čo máme očakávať a ako reagovať na výzvy budúcnosti.”

Zdroj: express.co.uk | Foto:pixabay.com; youtube.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk