MYSTICKÁ busta zobrazujúca tvár neznámeho vládcu sa  datuje do doby biblických kráľov. Niektorí odborníci si dokonca myslia. že tento drobný artefakt  je dôkazom o pravdivosti Písma Svätého. Pre archeológov znamená zatiaľ neodhalenú záhadu: koho táto staroveká socha zobrazovať?

Päť centimetrov vysoká socha, ktorá je mimoriadne dobre zachovaná, bola objavená v lokalite Abel Beth Maacah, ktorá sa nachádza južne od izraelskej hranice s Libanonom.

Pochádza z 9. storočia pred nl, čo je obdobie spojené s biblickými kráľmi ako kráľ David, či Šalamúm.

Výkopy sa začali v oblasti v 19. storočí, keď archeológovia videli, že je to uprostred troch oblastí, ktoré mali byť v dávnej minulosti kráľovstvo v 9. storočí pred naším letopočtom – Aramejské kráľovstvo so sídlom v Damasku na východe, fénické mesto Tyr na západe a izraelské kráľovstvo na juhu.

Absolventka hebrejskej univerzity Naama Yahalom-Macková uviedla: “Táto poloha je veľmi dôležitá, pretože naznačuje, že lokalita mohla medzi týmito štátmi mohla podnietiť politické konflikty, či spojenectvá, najpravdepodobnejšie medzi Aram-Damask a Izraelom.”

Busta bola vyrobená počas doby železnej, má hustú bradu a pokrývku hlavy podobnú  tým, ktoré sa nosili v starovekom Egypte.

Odborníci však hovoria, že v tom čase to tento kus odevu typický aj pre Semitov.

Pani Yahalom-Macková pokračuje: “Farba tváre je nazelenalá kvôli tomuto medenému odtieňu, ktorý je obsiahnutý v silikátovej paste.

“Ten chlap reprezentuje všeobecný spôsob, akým sú popísaní semitskí ľudia.”

Dodáva, že pretože pochádza z 9. storočia pred naším letopočtom, môže to byť celý rad kandidátov, vrátane kráľov Ben Hadad alebo Hazael z Damašku, Ahaba alebo Jehu Izraela alebo Ithobaal of Tire.

Pani Yahalom-Mack však pripustila: “Hádame len tu, je to ako hra. Je to ako pozdrav z minulosti, o ktorej nič nevieme.”

Zdroj: express.co.uk | Foto: express.co.uk; youtube.com