Novosibirskí archeológovia, ktorí pracujú v údolí Alai v Kirgizsku, objavili nožnice na zavesenie hadieho kameňa a mäsiarske nože z neskorého paleolitu. Expedícia našla mliečny zub Homo sapiens, ktorého vek je približne 23 000 rokov, čo zodpovedá neskorej dobe ľadovej.

Vek jednej archeologickej vrstvy s nálezmi bol asi 8000 – 10 000 rokov a najstaršia kultúrna vrstva obsahujúca artefakty spadala do poslednej etapy doby ľadovej. Archeológovia poznamenali, že spodné vrstvy obsahovali staršie typy zbraní, ktoré boli vyrobené rezaním a nie tlakom.

Tím z Novosibirsku , americkí a poľskí archeológovia dokázali zistiť, že malé body, podobné hlavám šípok, sa skutočne používali ako nože na mäso. Bolo tiež nájdené staré zrno pre sejbu.

Nečakané nálezy boli dva starodávne prívesky rovnakého veku. Svetlana Schneider, zamestnankyňa Ústavu archeológie a etnografie SB RAS, zistila, že výrobky patria do podobnej kultúry starovekých ľudí, ktorých miesta boli nájdené na Tien Shan a Pamir .

“Z šperkov sme našli jeden kus a jeden hotový výrobok z krásneho a veľmi ohybného kameňa – hada “, – vysvetlil Svetlana Schneider.

Pri zmene hornín bohatých na horčík sa vytvára hadí kameň alebo serpentin . V Urale je všeobecne rozšírené  presvedčenie, že serpentin vznikol z kože obrovského zlatého hada. Tiež sa už od dávnych čias považoval za zradný kameň, ktorý viedol k pokušeniu a bol určený pre temných zlých mágov a čarodejníkov.

Zdroj: archaeologicaly.com| Foto:youtube.com