Upíri. Každý rozumný človek vie, že neexistujú. No ruku na srdce- keď kráčate tmavou ulicou popri cintoríne, nepritiahnete si inštinktívne šál okolo krku? Racionalita je pekná vec, ale o tretej v noci po strašidelnom filme akosi… nefunguje.  A bude horšie! Historici objavujú stále viac dôkazov, že vampirizmus nie je len rozšírený mýtus….

 

V dnešnej dobe si upírov spájame hlavne s románom Brama Stokera- Drakula. Ale  legenda vampirizmu nevznikla v 19. storočí, kedy bol román napísaný. A nevznikola ani v 15. storočí, kedy žil Vlad Drakula- údajný otec všetkých upírov. Nie, tento mýtus má oveľa hlbšie korene…

 

Krvavá mytológia v Grécku

Odkazy na upírov sa nachádzajú v mnohých krajinách a podľa niektorých vedcov to znamená, že upírska legenda sa rozvíjala nezávisle. Teda, že sa nejedná o kultúrny prenos, ale o prerozprávanie vlastných tradícii- ktoré sa veľmi na seba podobajú.

S upírmi sa stretávame aj medzi starovekými civilizáciami Stredozemia, ako sú Egypt, Grécko a Rím.

Starí Gréci verili v tzv.  lamiae, čo boli príšery, ktoré jedli deti a pili ich krv. Lamia, ako hovorí mytológia, bola milenkou Dia; ale jeho žena- bohyňa Hera, tento vzťah rozbila. Lamia preto v záchvate šialenstva pozabíjala vlastné deti. Následne sa stala zlým prízrakom, ktorý lovil aj cudzie deti, aby aj iný spoznali neskutočný žiaľ nad stratou potomstva.

 

Strašidelná Ázia a démoni v Afrike

Príbehy o vampírov sa vyskytli aj v starovekej Číne, kde sa monštrá nazvali kiang shi. V starovekej Indii a Nepále zobrazovali na stenách hrobiek záhadnú postavu „Pána smrti“– s kalichom v tvare ľudskej lepky naplneného ľudskou krvou. Niektoré z týchto náhrobných malieb vznikli viac ako 3000 rokov pred naším letopočtom. Vo svätých indických spisoch z roku približne 1500 pred naším letopočtom sa upíri- či bytosti im veľmi podobné- nazývajú  Rakshasas (alebo Vedas, príp. torpédoborci). Ďalšie monštrum v Indickej tradícii je Baital- vzhľadom pripomína netopiera, visí z konárov stromov dolu hlavou a je zbavený vlastnej krvi.

indická mytológia
Rakshasas

Iná staroveká civilizácia v Ázii – Malajci, verili v typ upíra nazývaného “Penanggalen”. Bola to vlastne len ľudská hlava, ku ktorej boli pripevnené vnútornosti- bez tela, ktoré vraj opustil. Živil sa tým, že pil krv ľudských obetí- a hlavne detí.

V Afrike prevláda náboženstvo založené na existencii duchov. Ale aj niektorý duchovia boli svojimi chúťkami výrazne podobný upírom. Jeden kmeň, Caffre, veril, že mŕtvi sa môžu vrátiť a prežívať vďaka krvi živých.

Takto sa z dávnych čias vynorili upíri. Niektorí z exotických krajín, iný z urodzených rodov Európy. Možno sa jedná len o podobnú mytológiu z rôznych častí sveta. A možno ide o niečo viac…Nuž, neostáva len dúfať, že to bude tá prvá možnosť.

 

Zdroj: coolinterestingstuff.com | Foto: pixabay.com; wikipedia.org; pexels.com

Uložiť