Takzvané čierne diery duchov objavené hlboko vo vesmíre by mohli byť dôkazom toho, že vesmír existoval ešte pred vznikom súčasného vesmíru a časovo- priestorového usporiadania.  Aspoň takúto odvážnu teóriu vyslovili vedci.

echo adrotate_group(1);

Čo existovalo pred Veľkým treskom bolo už dlho predmetom vedcov a laikov, ale skupina teoretických fyzikov verí, že môžu mať odpoveď.

Veria, že zvyšky čiernych dier, ktoré existovali vo vesmíre skôr, ako sa naša realita stala skutočnosťou, sa dá zobrať v elektromagnetickom žiarení, ktoré sa stále nachádza vo vesmíre.

Toto žiarenie – všeobecnejšie známe ako kozmické mikrovlnné pozadie (CMB), zvyšné žiarenie z Veľkého tresku – obsahuje energiu z “fantómových” čiernych dier, ktoré existovali pred našim vesmírom.

Čierne diery sú pravdepodobne jednou z najintenzívnejších a najsilnejších vecí vo vesmíre.

Ich obrovská gravitačná príťažlivosť neprepustí nič – ani svetlo – nemôže uniknúť z jeho uchopenia a majú schopnosť úplne deformovať priestor a čas.

Niečo tak silné ako toto nutne musí zanechať trvalý dojem a výskumníci veria, že ich dedičstvo môže dokonca pokračovať až do iného vesmíru.

Čierne diery však prechádzajú aj procesom známym ako “Hawkingové žiarenie” – ktorý bol prvýkrát teoretizovaný teraz už zosnulým Stephenom Hawkingom.

Jeho teória hovorí, že častice môžu vyčistiť čierne diery svojou energiou, čo spôsobí, že zmiznú v nepatrnej rýchlosti, pretože uvoľnia všetko, čo kedysi prehltli.

Práve to hľadali vedci.

Myšlienka pochádza od Rogera Penrosea, fyziky z Oxfordskej univerzity, ktorý bol kolegom Stephena Hawkinga, matematika Dana Anna z Námornej akadémie Štátnej univerzity v New Yorku a teoretického fyziky Varšavskej univerzity Krzysztofa Meissnera.

Dr Penrose povedal Live Science: “Nie je to jedinečnosť čiernej diery, ani jej skutočné fyzické telo. Ale … celé Hawkingové žiarenie otvoru počas jeho histórie. Vec v tomto časovom období je, že bezhmotné gravitóny a fotóny nemajú skutočne čas alebo priestor. Ak sa vesmír zapne a vypne a čierne diery zhltnú všetko, v určitom bode budeme mať iba čierne diery. Potom sa stane, že tieto čierne diery sa budú postupne postupne zmenšovať.”

 

Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);