V Egypte bola podľa Najvyššej rady pre starožitnosti v Egypte odhalená veľkolepá 2.000-ročná nekropola obsahujúca najmenej osem hrobiek. Nový objav sa nachádza len 6,2 km od miesta v Tune el-Gebel, kde len minulý rok našli archeológovia hrobku s najmenej 17 múmiami.

 

Doteraz neznámy komplex, ktorý sa nachádza v regióne Minya, južne od hlavného mesta Káhiry, pozostáva z rozsiahlej siete pohrebných šácht, v ktorej je niekoľko ľudí pochovaných v 40 vápencových sarkofágoch rôznych tvarov a veľkostí.

Pohrebisko sa datuje do neskorého obdobia starovekej egyptskej histórie (525-332 rokov pred naším letopočtom), ktorý bol svedkom posledných egyptských vládcov pred inváziou Alexandera Veľkého na toto územie.

Výkopové práce sa začali koncom minulého roku 2017, objavili množstvo zaujímavých nálezov vrátane hrobky patriacej veľkňazovi Thothovi – významnému božstvu v starodávnej egyptskej mytológii. Podľa legendy, práve tento staroveký boh vytvoril vesmír a tiež mu prislúchala povinnosť posledného súdu v podsvetí. Zvyčajne bol vyobrazený s hlavou  Ibisa alebo paviána, Thoth bol tiež uctievaný ako boh písma, vedy a mágie.

Objavená hrobka zrejme patrila veľmi dôležitej a uznávanej osobe. Svedčia o tom aj štyri nádoby z alabastru, ktoré obsahujú balzamované vnútorný orgány. Tento rituál bol zaužívaný pri pohreboch svätých ľudí. Navyše podľa hieroglyfov, ktoré sa nachádzali na pohrebných pohárov sa dá predpokladať, že sa jednalo o člena z tzv. „Veľkej ä päťky“ – teda zo skupiny najmocnejších kňazov zasvätených Thothóvi.

Samotná múmia kňaza je ozdobená bronzovým golierom zobrazujúcim bohyňu Nut. Egypťania verili, že práve ona ponúka ochranu v posmrtnom živote. Golier bol ďalej zdobený modrými a červenými korálkami vyrobenými z drahých kameňov a dvoma bronzovými očami zakrytými slonovinou a kryštálom

Komplet hrobov priniesol aj 1000 figurín z kameňa, predstavujúcich sluhov, ktorí budú sprevádzať svojich pánov do posmrtného života

Nie je jasné, ako veľká je časť komplexu, ktorá ešte čaká na objavenie.  Egyptský minister starožitností Khaled el-Enany povedal, že “výkopové práce majú trvať ďalších 5 rokov, aby sa odhalili všetky hrobky na cintoríne . ”

Ako to vyzerá, ohľadom starovekého Egypta sa môžeme tešiť na ďalšie úžasné objavy…

Zdroj: newsweek.com | Foto: maxpixel.freegreatpicture.com; commons.wikimedia.org; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk