OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Väčšina obrazov Ježiša sa riadi všeobecným modelom: vysoký, biely muž, s polodlhými vlasmi a sympatickou súmernou tvárou…Tak veľkolepý v čistom slávnostnom rúchu a s neodmysliteľným plášťom elegantne plápolajúcim vo vetre… Ale je táto všeobecná predstava pravdivá? Alebo aspoň pravdepodobná? Historické poznatky naznačujú, že nie…

 

Joana Taylorová, profesorka náboženských štúdií na kráľovskej vysokej škole v Londýne v Spojenom kráľovstve, prezentuje o Ježišovi Kristovi radikálne odlišný obraz . Svoje tvrdenia zhrnula v knihe: “Čo vyznával Ježiš?”, ktorá bola začiatkom minulého mesiaca publikovaná.

Úplne iný ako v predstavách

Pre začiatok je presvedčená, že Ježiš bol nízkej postavy a meral zhruba 165 cm . Tento obraz je založený na kostrových pozostatkoch od ľudí nachádzajúcich sa v Judeji , regióne v starovekej Palestíne a egyptských oblastiach počas doby, kedy Ježiš žil. Navyše ľudia žijúci v Judeji a v Egypte v tom čase mali hnedé oči, čierne vlasy a olivovú kožu, čo znamená, že nezodpovedajú bielemu európskemu archetypu.

Historické texty, portréty a pozostatky tiež naznačujú, že Ježiš si pravdepodobne strihal vlasy a bradu na čo najkratšiu dĺžku. Bolo to z hygienických dôvodov-  hlavne pre výskyt vší.  A pokiaľ ide o jeho odev, Taylorová hovorí, že Ježišova prostá tunika bola viac zdrvujúca ako elegantná, ako sa často zobrazuje na obrázkoch.

“Myslím, že ten, ktorého zobrazujeme ako Ježiša, bol v skutočnosti niekto, kto vyzerá veľmi chudobne,” povedala.

Ďalšie dôkazy

Joana ale  nie je prvá, kto roztrieštil typické zobrazenia Ježiša. Britskí vedci a izraelskí archeológovia využili forenznú antropológiu podobnú taktike, ktorú používala polícia na riešenie zločinov, aby vytvorili 3D model tváre. Táto jedinečná  technológia priniesla v januári 2015 šokujúce výsledky: ich 3D animácia ukázala, že Ježiš mal tmavú pleť, vlasy a oči.

“Skutočnosť, že sa zrejme podobá viac na ľudí so snehou pokožkou, ako na svetlovlasých obyvateľov Západu je pripomienkou jeho univerzálnosti.”, hovorí odborník na biskupskú štúdiu Charles D. Hackett z Candler School of Theology v Atlante, Gruzínsko . “A je to pripomienka našej tendencie hriešne ho prispôsobovať naším kultúrnym stereotypom. ”

 

Ale priznajme si…dokáže nejaká, akokoľvek dôveryhodná vedecká štúdia vymazať podobizeň Ježiša z našich myslí? Taylorová dúfa, že jej kniha inšpiruje nové reprezentácie náboženskej osobnosti založenej na historických nálezoch.

 

Zdroj: newsweek.com | Foto: .flickr.com; commons.wikimedia.org; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk