Expert fyziky Samuel Tin verí, že štúdia temnej hmoty očakáva veľký prielom do roku 2024. Laureát Nobelovej ceny vyzýva vedcov, aby sa seriózne začali zaoberať zhromažďovaním informácií o danej téme.

echo adrotate_group(1);

Čínsky jadrový fyzik usmerňuje rozsiahlu štúdiu s použitím magnetického alfa spektrometra na stanici ISS. Prístroj už dokázal zabezpečiť 120 miliárd kozmických častíc, ktoré emitujú žiarenie s výkonom triliónov elektrónových voltov. Hlavnou úlohou skupiny Samuela Tina je zhromaždiť informácie o antihmote a temnej hmote, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri poznaní vesmíru. Podľa fyzikov do roku 2024 ľudstvo odpovie na niektoré globálne otázky, ak k dnešnému dňu vynaloží všetko úsilie na zhromažďovanie údajov.

To sa podarilo Číne, ktorá v roku 2015 priviedla na obežnú dráhu “Wukong” satelit, ktorý pozoruje prejavy temnej hmoty. Vedci dúfajú, že vysvetlia javy čiernych dier, neutronové hviezdy, medziplanetárny prach a bielych a hnedých trpaslíkov.

Antihmota, podľa hypotetických záverov vedcov, je látka, ktorá pokrýva 80% vesmíru a 1/4 kozmickej energie. Existencia temnej hmoty je dokázaná gravitačnou interakciou galaktických častíc s fyzikálnou vyžarujúcou látkou. Ale jej podstatu a možnosť využitia sa vedcom ešte stále nepodarilo odhaliť.

 

Zdroj:actualynews.org | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);