Začiatkom minulého mesiaca postihla havajský Veľký ostrov obrovská katastrofa. Sopka Kilauea vybuchla a  v dôsledku erupcie chrlila lávu do výšky niekoľkých desiatok metrov. Ale túto tragickú udalosť sprevádzali aj ďalšie tajomné javyJazyky záhadného modrého plameňa zo zeme v blízkosti epicentra. Teraz sa zdá, že tento podivný jav má svoje vysvetlenie… 

Pri erupcii vzniká láva, ktorá sa  zachytáva na stromy a malé kríky. Spálené v horúcom prúde vytvorili rastliny metán, ktorý sa snažil uniknúť von. V miestach prasklín došlo k rozptýleniu plynu a okamžitému zapáleniu. Mnohí experti sa urýchlene rozhodli vyvrátiť oficiálnu verziu toho, čo sa deje.

Niektorí vulkanológovia uviedli, že modrá farba ohniska naznačuje, že niektoré zlúčeniny síry sú horiace. Ale, ako hovoria lekári, svetlo modrá žiara pochádza z radikálu C2, ktorý vyžaruje intenzívne žiarenie v modrej spektrálnej oblasti.

Miestne úrady bijú na poplach kvôli novej hrozbe. Metán sa môže zhromažďovať v blízkosti obytných budov, a to bez povšimnutia. Nie je možné rýchlo lokalizovať jeho polohu. A so silným nárastom koncentrácie môže explodovať a viesť k ľudským stratám.

 

 

Zdroj: youtube.com; neveroyatno.info | Foto: neveroyatno.info