Francúzski vedci študovali starovekú kozmetika, ktorú ženy používali v starovekom Egypte a Grécku. Pri analýze prišli k viacerým prekvapivým záverom, ktoré sú dôležité pre pochopenie historickú rolu kozmetiky. V súčasnosti je kozmetický priemysel považovaný za predražený a povrchný. Ale bolo to tak aj v dávnej histórii?

Ukázalo sa najmä, že obyvatelia údolia Nílu začala používať kozmetiku (napríklad syntetická biela zlúčenín olova) pred približne troma a pol tisíc rokmi.

“Starovekí Egypťania, aspoň podľa našich informácii, ktoré sme zozbierali, boli v oblasti chémie pomerne zbehlí. Takže boli schopní pomerne úsmešne vytvárať syntézy kozmetických látok. Dokazuje to vápno na báze olova uhličitanu – tým Egypťania nahrádzali prirodzený biely pigment pokožky, ktorý bol použitý pred konečnou aplikáciou a vybielením” , – hovorí zamestnanec múzea LouvreViolanJammeh.

Úloha kozmetiky bola zaujímavá nielen ako krášliaci prostriedok. Veľmi často si ju aplikovali aj ako ochranu pred parazitmi. Treba dodať, že zrejme účinnú, keďže kozmetika obsahovala toxické olovené zlúčeniny.

“Analýza starodávnej kozmetiky v Egypte naznačuje, že príslušný priemysel bol veľmi dobre vyvinutý v údolí Níl pred takmer štyrmi tisícročiami,” uviedli vedci.

Zdroj:  planet-today.ru | Foto: youtube.com