Vitajte v dobe mimozemšťanov! Respektíve v dobe rozsiahleho hľadania, špekulovania a skúmania mimozemských civilizácii. Myšlienka na možnosť inej formy života vo vesmíre ešte nikdy nebola tak reálna. Akoby nás už od prvého kontaktu s medzigalaktickými bytosťami- či od dôkazu, že Zem je s nimi dlhé roky v kontakte- delil doslova krôčik. Ale kde sa môžu nachádzať?

echo adrotate_group(1);

 

Vlastne ani nemusíme chodiť až tak ďaleko. Veď vhodné podmienky na život sú možno rovno v našej slnečnej sústave.Odborníci zostavili zoznam niekoľkých planét, kde by bol výskyt života najpravdepodobnejší

 

Mars

Prvým kandidátom je  samozrejme Mars- Červená planéta je suchá, slaná  a zažívajúca dramatické výkyvy teplôt – podobne ako púšť Atacama v Čile, kde sa už nedá dýchať.

Keď však v roku 2015 postihla púšť povodeň, vedci pozorovali, ako zrazu ožila. Takže tím odobral všetky baktérie, ktoré našli a sekvenoval ich DNA – a uvedomil si, že títo tvorovia tam boli ukrytý po celý ten dlhý čas.  Trpezlivo vyčkávali na lepšie životné podmienky a až potom sa odhodlali ukázať. Ak toto dokážu pozemské organizmy, prečo by sa obdobné mimozemské mikróby nemohli chovať rovnako?

Európa

Oveľa ďalej v slnečnej sústave je zamrznutý mesiac s veľmi odlišným prostredím – Europa. Ten ukrýva obrovský oceán schovaný pod ľadovou vrstvou. Vedci nevedia s istotou, čo sa tam deje, ale chceli urobiť zložitý experiment. Tak vzali jednu z najodolnejších baktérií, aká je známa. Objavili ich na dne zlatého dolu v Južnej Afrike, kde tvoria spoločenstvá samy osebe a nikdy nedostali energiu od slnka. Potom sa rozhodli pokúsiť sa zistiť, či mikrób dokáže prežiť jadrovú energiu pod vrstvou Európy – a zistili, že pravdepodobne by sa dokázal udomácniť aj v podmienkach mesiaca Európa.

Enceladus

A napokon sme zase pristáli v našej galaxii. Saturn má  zmrazený mesiac, podobne ako Európa, nazývaný Enceladus. Ale tento mesiac má extra trik: Produkuje obrovské oblaky horúcej vody a plynu do vesmíru. Má  ale prekvapujúci následok- vedci vďaka tomu zistili ako zloženie má voda pod ľadovou vrstvou. Tiež prišli k objavu, že na celej planéte je dostatok metánu. A to je zaujímavé, pretože  na Zemi existuje trieda primitívnych organizmov, ktoré vytvárajú metán. Takže v ďalšej novej štúdii vedci vytvorili v laboratóriu podmienky podobné podmienkam na Enceladovi a pozorovali, ako na ne títo živočíchy zareagujú. Výsledky boli viac ako povzbudivé. Na základe toho vznikol veľmi reálny predpoklad, že aj na tomto vesmírnom objekte sa môže nachádzať mimozemský život.

Samozrejme, žiaden z týchto experimentov v skutočnosti nepotvrdzuje mimozemský život, ale len necháva otvorené možnosti pre ďalší výskum. Existujú aj iný nádejný kandidáti na nositeľa mimozemského života- jedným z nich je aj ďalší z mesiacov Saturnu- Titán. Takže vedcom a odborníkom neostáva nič iné ako ďalej hľadať.

 

Zdroj: newsweek.com | Foto: appel.nasa.gov; flickr.com; pixabay.com;

commons.wikimedia.org;

echo adrotate_group(3);