ARKTICKÝ ľad je nahlodávaný teplom zo všetkých strán. Tak aspoň znie nemilosrdný záver nového výskumu. Vedci sa stále viac obávajú klimatickej katastrofy globálnych rozmerov a to vo forme fatálneho nárastu hladiny morí.

echo adrotate_group(1);

Nielen rastúce globálne teploty prispievajú k topiacemu sa ľadu, ale odborníci teraz zistili, že teplejšia voda, ktorá sa nachádza stovky kilometrov ďaleko, prenikla hlboko do vnútrozemia Arktídy.

Tím uviedol, že “archivované” teplo, ktoré je pod povrchom, by mohlo roztopiť celú oblasť morského ľadu, ak sa dostane na povrch.

Autorka štúdie profesorka Mary-Louise Timmermansová z Yale University v Spojených štátoch povedala: “Dokumentujeme ohromné ​​otepľovanie oceánov v jednej z hlavných nádrží vnútorného arktického oceánu, Kanadskej kotliny.”

Dodáva, že práve táto oblasť zaznamenala v posledných 30 rokoch dvojnásobné množstvo penetrácie tepla.

Tím verí, že teplá voda je privádzaná z juhu zo vzdialenosti stoviek kilometrov.

Vďaka globálnemu otepľovaniu bola teplá voda schopná ľahšie pristupovať k Arktíde kvôli roztaveniu ľadu okolo neho, ktoré dot raz pôsobilo ako bariéra.

Profesorka Timmermansová vypracovala štúdiu, ktorá bola uverejnená v časopise Science Advances: “To znamená, že úbytok morského ľadu nie je obmedzený len na oblasti bez ľadu, ale vedie aj k zvýšenému nahromadeniu tepla vo vnútrozemí Severného ľadového oceánu ktoré môžu mať vplyv na klimatické zmeny aj za letnou sezónou…V súčasnosti je toto teplo zachytené pod povrchovou vrstvou, ak sa zmieša až na povrch, je dostatok tepla, aby úplne roztopil masu morského ľadu, ktorý pokrýva tento región väčšinu roka.”

V súčasnosti sa hladiny morí zvyšujú približne o 8 mm ročne v dôsledku topenia ľadu a zatiaľ čo to nevyzerá toľko, dôsledky pre budúce generácie by mohli byť obrovské.

Medzi rokmi 1993 a 2014 sa hladina mora zvýšila o 66 mm – alebo zhruba o 3 mm za rok.

Ak bude pokračovať v súčasnej rýchlosti alebo bude rýchlejšie, mohlo by to znamenať, že pobrežné mestá, ako napríklad New York, by sa stratiť pod morskou hladinou do konca tohto  storočia.

Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);