Vedci prišli s veľmi znepokojivým objavom. Vyzerá to tak, že na Slnku ubúdajú slnečné škvrny a je čím ďalej ťažšie ich objaviť. A to je väčší problém, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Naša životodarná hviezda sa totiž pripravuje na predĺžené slnečné minimum, čo by mohlo viesť k mini ľadovej dobe.

Slnečné minimum je úplne prirodzený proces. Zvoľna sa strieda so slnečným maximom v cykloch trvajúcich približne 11 rokov. Ale predĺžené slnečné minimum je vec o čosi riskantnejšia.

Naposledy, keď došlo k predĺženému slnečnému minimu, nastala “mini doba ľadová”, vedecky známemu ako minimum Maunder – ktorá trvala 70 rokov.

Počas slnečného maxima slnko vydáva viac tepla a je plné slnečných škvŕn. Naopak počas slnečného minima Slnko vydáva menej slnečného žiarenia v dôsledku poklesu magnetických vĺn.

V súčasnosti sa nachádzame v solárnom maxime, ale v roku 2021 alebo skôr začnú teploty klesať , v dôsledku prechodu  Slnka  do solárneho minima.

V tomto roku vedci analyzovali, že v roku 2017 bolo o 60 percent menej slnečných škvŕn než v rovnakom období, kým sa Slnko pripravuje na vstup do chladnejšieho cyklu.

SpaceWeather.com hovorí, že slnečné škvrny “miznú rýchlejšie ako zvyčajne” a varujú, že “celé týždne prebiehajú bez slnečných škvŕn”.

Webová stránka pokračuje: “Skutočnosť, že slnečné škvrny zaniknú, nie je prekvapením. Predpovede počasia už roky hovoria, že k tomu dôjde, keď súčasný slnečný cyklus (“slnečný cyklus 24″) skončí. Prekvapením je, ako rýchlo. ”

Národná správa pre oceán a atmosféru (NOAA) povedala: “Solárny cyklus 24 klesá rýchlejšie, než sa predpokladalo.

“Zaokrúhlené, predpovedané číslo slnečných škvŕn pre apríl až máj 2018 je asi 15.”Avšak skutočné mesačné hodnoty boli nižšie.”

Ak sa slnečné minimum začalo skôr, mohlo by to viesť k studenej ére na Zemi.

Posledné obdobie Maunder začalo v roku 1645 a trvalo až do roku 1715, keď boli slnečné škvrny mimoriadne zriedkavé.

Počas tohto obdobia poklesli teploty celosvetovo o 1,3 stupňov Celzia, čo viedlo k kratším teplým obdobiam, zníženej úrode a napokon nedostatku potravín.

Vencovská meteorologická stránka Vencore Weather povedala: “Nízka slnečná aktivita je známa tým, že má dôsledky na počasie a klímu Zeme a tiež dobre koreluje s nárastom kozmických lúčov, ktoré sa dostanú do hornej časti atmosféry.

“Slnko bez škvŕn je znakom toho, že sa blíži nasledujúce slnečné minimum a počas najbližších rokov bude čoraz viac dní bez tepla.”

Zdroj: express.co.uk | Foto: flickr.com; jpl.nasa.gov; express.co.uk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk