V  zrúcaninách v Hierapolisu v Turecku sa nachádza tajomná kamenná jaskyňa. Stojí tu ešte z čias staroveku a je s ňou spojená temná legenda. Starovekí Gréci aj Rimania verili, že práve tam sa nachádza vchod do podsvetia…a nazvali ju podľa boha podsvetia Hádova brána. Neskôr, na základe nevysvetliteľných a desivých udalostí, ktoré sa odohrali, práve v súvislosti s týmto miestom ju ľudia začali nazývať „Brána do pekla“.  

Brána do pekla dlho šírila strach, hrôzu a nevídaný záujem. V jej bezprostrednom okolí ste mohli nájsť mnoho uhynutých zvierat, čo podnecovalo vznik mnohých príbehov o temných silách podsvetia …a podľa starodávnej kliatby, smrť skosila každého človeka, čo sa opovážil vojsť dovnútra… Akoby sa v chladných kamenných stenách ukrýval smrteľný dych boha podsvetia, ktorý ovládol všetko v jeho blízkosti.

Vedci, ktorí Bránu do pekla skúmali prišli k desivému zisteniu: Hrozba bezprostrednej smrti nebol len mýtus. Skutočne každý, kto sa pokúsil cez bránu prejsť…zomrel. Ale vysvetlenie tejto záhady bolo podstatne prozaickejšie:

Všetky úmrtia boli spôsobené jedovatým zemným plynom, ktorý vyprchal do priestorov jaskyne.

Podľa vedcov je plyn dodnes smrteľný. Štúdiu viedol profesor Hardy Pfantz z nemeckej univerzity Duisburg-Essen.Bolo. Vlastne jeho pričinením sa našli tieto starobylé ruiny so smrtonosným prekvapením- vysoko koncentrovaným oxidom uhličitým.

 “Zdá sa, v jaskyni sú  smrtiace koncentrácie oxidu uhličitého a to až 91%. Je prekvapujúce, že tieto výpary stále unikajú v takých koncentráciách, ktoré aj v súčasnosti zabíjajú hmyz, vtáky a cicavce”

Záhadu, odkiaľ sa tieto otrávené výpary vzali a prečo od dôb staroveku stále nevyprchali však zatiaľ nikto nevysvetlil…

 

Zdroj: neveroyatno.info | Foto: : neveroyatno.info; pixabay.com; en.wikipedia.org