PIATOK 13. je všeobecne považovaný za nešťastný deň. Deň, keď všetko, čo sa môže pokaziť, sa pokazí…a čo sa pokaziť nemá, pokazí sa rovnako. Jednoducho, deň, kedy je najlepšie ani nevstávať z postele.  Ale prečo je piatok 13. považovaný za nešťastný a rizikový deň?

V roku 2018 nastáva tento nešťastný deň v dvoch samostatných termínoch – 13. apríla a 13. júla.

Piatok 13. je už celé  storočia je hlboko zakorenený v populárnej kultúre ako deň extrémneho nešťastia a poverčivého strachu. Pre každého racionálneho človeka je to čistý nezmysel. Ale čo ak to nie je celkom tak?

Piatok 13. v kresťanstve

Možno skutočne existuje malý konsenzus o tom, prečo sa práve piatok 13. považuje za nešťastný deň.

Zdá sa, že niektoré povery, ktoré obklopujú tento dátum, súvisia s kresťanskou vierou.

Je pravdepodobné, že Ježiš Kristus zomrel v piatok a 13 osôb sa zúčastnilo na jeho poslednej večere, z ktorej jeden bol zradca spolčený s Ježišovými nepriateľmi.

Rebecca Borahová, docentka na McMicken College of Arts and Sciences, povedala: “Predkresťanské spoločnosti často zaznamenali číslo 12 ako reprezentujúce úplnosť kvôli lunárnym cyklom. Takže 13 bolo nevlastné dieťa….Neskôr sa pridalo kresťanské prekrytie, pretože 13. apoštol bol Judáš Iškariotský.”

A ak je niečo, čo sa má prejaviť v Biblii, niektoré kresťanské tradície držia Eve pokušenie Adama s zakázaným ovocím v piatok a Kain zabije svojho brata Abela v piatok 13.

Kresťanský motív sa opakuje v roku 1307, keď v piatok 13. októbra  francúzsky kráľ Filip IV údajne dal zatknúť stovky templárov za zločiny proti Bohu.

Ďalšia teória naznačuje, že dátum bol spojený s nešťastím vďaka románu v roku 1907 Thomasom Williamom Lawsonom s názvom “piatok trinásteho”.

Počiatok mýtu

Ale iní historici tvrdia, že číselná symbolika nešťastného dňa zachádza do ešte hlbšej minulosti do čias klasickej mytológie.

Podľa nórskych starovekých povestí bolo 12 bohov Vikingského pantheónu brutálne zavraždených 13. nevítaným návštevníkom počas večere vo Valhalle – podvodným bohom  Loki.

Legenda o tom, že Loki podviedol boha Hoor, aby zastrelil svojho brata Baldra so smrteľnou šípkou imela, čím označil číslo 13 za nešťastné.

Vedecké dôkazy

Ale teórie sa tam nekončia a dokonca aj matematici sa snažili rozlomiť temné tajomstvo piatku 13.

Thomas Fernsler, z University of Delaware, tvrdil, že číslo 13 je jednoducho nepríjemné.

Prednášajúci povedal, že 12 sa považuje za “úplné číslo” a 13 je spojenie s pocitom smoly “súvisí to s tým, že je len trochu nad rámec úplnosti”.

Doktor Fernsler povedal: “Toto číslo sa stáva znepokojivým alebo krutým.”

Bez ohľadu na historický a kultúrny pôvod piatkovej trinástky sa dátum stal skutočne významnou poverou v západnom svete až v okamihu uvedenia notoricky známej kultovej hororovej série.

V skutočnosti ale neexistujú žiadne štatisticky podložené dôkazy o pravdivosti povery piatka 13. Nie sú to dní s vyššou úmrtnosťou, nehodovosťou, úrazmi, či kriminalitou. Igor Radun z Helsinského Inštitútu pre Behaviorálne vedy povedal v roku 2012: “Žiadne indície neexistujú a existovať zrejme nebudú. Nič nenasvedčuje tomu, že číslo 13 je skutočne nešťastné.“

Zdroj: .express.co.uk | Foto:youtube.com