Snáď niet človeka, ktorý by nepoznal príbeh najslávnejšieho luxusného parníka svojej doby – zaoceánskej lode Titanic. Hoci ho vyhlásili za nepotopiteľný, už pár hodín po vyplávaní z prístavu klesol ku dnu. Vyšetrovatelia uzavreli nehodu ako “zásah vyššej moci.” No bolo to skutočne tak? Mohli existovať ľudia, ktorí na nešťastnej udalosti rozprávkovo zbohatli? Čo ak máme dočinenia s najšikovnejším poistným podvodom všetkých čias? 

Oficiálna správa vtedajšieho vyšetrovacieho tímu uviedla ako príčinu katastrofy náraz lode do ľadovca a roztrhnutie trupu na pravoboku z dôvodu konštrukčných nedostatkov. Vo svetle modernej vedy však fakty naznačujú, že obrovský kus ľadu nebolo to jediné, čo parník poslalo ku dnu. Podmorskí archeológovia objavili priamo na vraku zaujímavé dôkazy sabotáže.

Pýcha lodného priemyslu

Spoločnosť White Star Line, ako majiteľ parníka, už pri jeho konštrukcii vedela, akými vodami bude Titanic plávať.  Predpokladala prítomnosť ostrých ľadovcov a keďže chcela zostrojiť loď, aká nemala na svete obdobu, prispôsobila tomu i vývoj. Technické nákresy dokazujú, že dno lode, ako aj bočné opláštenie podpalubia boli zdvojené extrémne hrubým oceľovým plášťom. Navyše, Titanic mal 16 záplavových komôr so samostatnými odčerpávacími čerpadlami. Bezpečnosť bola na tú dobu zabezpečená špičkovo, počítalo sa so všetkým. Preto vzniklo označenie “Nepotopiteľný.”

Pod váhou dôkazov

Výskumný tím amerického oceánografa Roberta Ballarda objavil v osemdesiatych rokoch na plášti Titanicu veľa menších dier. Tie roztrhli hrubé oceľové opláštenie a umožnili vode zaplaviť komory. Smer trhlín materiálu indikoval, že sila, ktorá diery spôsobila, smerovala zvnútra von – podobne ako pri explózií. Trhliny sa navyše objavili i na tých miestach lode, ktorá išla ku dnu ako posledná.

Keď vedci dodatočne skúmali písomné zápisnice svedkov, ktorí prežili, tí teóriu o výbuchu v podpalubí nepriamo potvrdili. Vo viacerých výpovediach sa totiž objavili zmienky o „zvukoch, podobných výbuchu, ktoré bolo počuť v podpalubí ešte skôr, ako zazneli varovné lodné signály.“

Svedkovia sa sťažovali aj na ignoráciu lodného personálu potom, ako sa loďou začala šíriť poplašná správa o ľadovci. Kapitán Edward John Smithe a jeho posádka situáciu údajne podcenila. Varovania o možnej zrážke ignorovali  a  „čakali až do poslednej chvíle, keď videli, že už je veľmi zle.“

O nešťastnej udalosti ihneď informovali všetky významné svetové denníky

Zločin v mene chamtivosti?

Nové fakty vytvorili priestor na vznik rôznych špekulatívnych teórií. Podľa niektorých dal Titanic zámerne potopiť sám majiteľ spoločnosti White Star Line. John P. Morgan mal loď poistenú na 10 miliónov dolárov a jej potopením by rozprávkovo zbohatol. John P.Morgan si bol veľmi dobre vedomý toho, že vyšetrovanie zbytkov potopeného vraku nie je technicky možné. Vedel tiež, že vzhľadom na veľký počet obetí bude ťažké nájsť relevantné svedectvá. Zrážka s ľadovcom sa podľa tejto teórie naozaj stala,  katastrofe však ktosi pomohol. Poistná spoločnosť Lloyds vyplatila majiteľovi plnú sumu v priebehu 30 dní.

Iná verzia naznačuje, že z potopenia Titanicu mohol mať osoh finančný magnát Rothschild. Na palube lode sa plavili traja významní muži – Benjamin Guggenheim, Isidor Straus a David Astor. Traja mimoriadne vplyvní a zámožní páni sa nikdy netajili svojim nesúhlasom k otvoreniu a stratégiám Federálnej rezervnej banky (FED) a Rothschildovcov za tento ťah neustále bojkotovali. Po potopení lode v apríli 1912 už nikomu nestáli v ceste, na Titanicu zahynuli.

V roku 1912 boli všetky búrlivé pokusy o bojkotovanie FED-u potlačené, v decembri 1913 vznikla Federálna rezervná banka s cieľom kontrolovať všetky finančné mechanizmy v krajine i mimo nej.  Vo vedení FED-u stál už vtedy pochybný rodinný klan Rothschildovcov.

Tajomstvo zostáva, legenda odišla

Tajomstvo pravdy o Titanicu zostane zrejme navždy pochované pod morskou hladinou. Posledný priamy aktér plavby legendárneho parníka zomrel v roku 2009 na zápal pľúc. Millvian Dean mala iba dva mesiace a patrila medzi najmladších pasažierov cestujúcich do Ameriky. Spolu s matkou a starším bratom prežili na záchranných člnoch, otec však zostal pomáhať ostatným a utopil sa. Millvian Dean zomrela vo veku 97 rokov.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.businessinsider.com, www.lloyds.com | Foto: www.wikimedia.org, www.pinterest.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk