Voynichov rukopis je kniha, aká na svete nemá obdobu. Jej výnimočnosť spočíva nielen v textovej a obrázkovej výbave, ale i v tom, že ešte nikto na svete ju nedokázal úplne pochopiť a rozlúštiť. Pre botanikov a biológov je mimoriadne vzácna, pre konšpirátorov rovnako. Kto ju napísal a odkiaľ získal tak rozsiahle a fascinujúce informácie?  

Hŕba zažltnutých papierov, zviazaných v nenápadnej väzbe z kozej kože, ležala viac ako 50 rokov nepovšimnutá v americkej knižnici Beinecke. Pod katalógovým číslom MS-408 na ňu sadal prach a až do roku 2008 nikto vôbec netušil, aký svetový unikát bude predstavovať.

Ako z cudzieho sveta

Rukopisy kúpil v roku 1912 poľský majiteľ antikvariátu Wilfried Voynich a okamžite pochopil, že toto je niečo výnimočné. Dielo sa naozaj javí ako z cudzieho sveta. Texty sú napísané v jazyku, ktorý sa na svete nevyskytuje a história zaniknutých písiem o nich rovnako mlčí. Písmená sú napísané zľava doprava, no viac ako samotné písmo sú nepochopiteľné knižné ilustrácie. Buď sú dielom niekoho s extrémne bujarou fantáziou, alebo autor vytvoril encyklopédiu niečoho, o čom súčasná história zatiaľ vôbec netuší…

Kniha je rozdelená do niekoľkých tematických oblastí a podľa štýlu kresieb a tvaru písma ju mohli napísať viacerí autori. Niektoré strany pripomínajú rozkladacie leporelo.

Rastliny – im je venovaná prvá a najdlhšia časť knihy. Kým niektoré nákresy vyzerajú na pozemské pomery reálne, iné pôsobia ako z iného sveta. Dodnes je záhadou, či tieto nákresy vychádzali z ich reálnej existencie, alebo predstavovali skutočne iba fikciu. Knižná časť, venovaná rastlinám, je ikonograficky originálna.

Astronómia – astronomická časť predstavuje nebeské telesá ako slnko, mesiac a sedem hviezd, ktoré sa považujú za Plejády. Znázorňuje pohyby a cykly planét, pre súčasnú vedu neznáme.

Farmakológia – kniha prostredníctvom obrázkov predstavuje rôzne nástroje na výrobu liečiv. Alchymisticky a farmakologicky obohacuje čitateľa o takmer 300 receptov a návodov, ako pripraviť medikamenty pre choroby ľudského tela.

Biológia – časť venovaná biológií vzbudila medzi odbornou verejnosťou najväčší rozruch. Mnohé z obrázkov pôsobia, akoby vznikli počas pitvy alebo hodiny anatómie, podrobne popisujú ľudské telo, jednotlivé orgány a ich význam pre človeka. Iné obrázky zas znázorňujú ženy v rybníku, vykonávajúce alchymistické rituály. No sú tu i obrázky, ktorých význam nie je jasný.

Wilfried Voynich spomína na objavenie rukopisov takto:

“V roku 1912 som narazil na tú najpozoruhodnejšiu zbierku precízne a úchvatne ilustrovaných rukopisov. Po mnoho desaťročí ležali tieto zväzky v truhliciach, v ktorých som ich našiel na starom zámku v južnej Európe. Obzvlášť jeden zväzok upútal moju pozornosť. V porovnaní s ostatnými bol v najhoršom stave…ale bol vyzdobený zlatom, bohato a prekrásne ilustrovaný. Jazyk, v ktorom bol napísaný, som nepoznal. Kaligrafia, kresby a texty mi naznačovali, že knihu napísali v trinástom storočí… a že ide o encyklopedickú zbierku výnimočného charakteru.” 

Hádanka večného života

Medzi prvými stranami papiera našiel Wilfried Voynich list, datovaný rokom 1665 (alebo 1666, keďže čísla nie sú jasne viditeľné). Autorom listu je istý Joannes Marcus Marci, ktorý vzácne dielo daroval Athanasiusovi Kircherovi ako prejav jeho vďaky a oddanosti. Moderná technika analyzovala farby, tuš, papier, koziu kožu, ako aj zbytky vlákien, ktoré sa zachovali medzi niektorými stránkami knihy. Za vznik označila roky 1404 – 1438.

Rozlúštiť písmo v rukopise chceli aj odborníci na kryptoanalýzu z Bletchley Park, kde počas druhej svetovej vojny používali slávnu Enigmu na dekódovanie nacistických šifier. Bohužiaľ, rukopis odolal. Písmo obsahuje polovičnú zhodu s hebrejským písmom, no na úplné dešifrovanie to nestačí. Odborníci zistili, že ťahy písma sú presné, bez jediného zaváhania či oneskorenia. Akoby pisateľ používal tento druh písma pravidelne a kódovanie textu mal pripravené “už v hlave”. Neexistujú tu žiadne náznaky chýb či opráv, tok písma je absolútne plynulý.

Zatiaľ sa vedcom podarilo analyzovať iba niektoré písmená či ťahy, preto presné texty v knihe doposiaľ stále nepoznáme. Je v nej veľa otáznikov, veľa slov “možno”.  Možno je to tak lepšie, možno ľudstvo nie je na odhalenie ešte pripravené…

Zdroj: www.bermudacircle.com, www.wikipedia.org, www.express.co.uk | Foto: www.flickr.com, www.wikimedia.org

 

 

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.