Matematik David Volpert z inštitútu Santa Fe v USA vyvracia existenciu Boha. Vedec sa odvolal na pojem “stroj dedukcie”, mechanizmus schopný zhromažďovať informácie o vesmíre pozorovaním, ukladaním do pamäte a vypočítaním tých správnych logických záverov…

 

Zariadenie môže byť neoceniteľnou zbraňou pre riešenie zložitých otázok. Disponuje totiž  neobmedzenou kapacitou zhromažďovania informácií, teda až nadprirodzenou mysľou. Stroj “inferencie” je vybavený neomylnou logikou, preto môže v určitom okamihu odpovedať na zložité, filozofické otázky o vesmíre. Odpovede- a hlavne spôsob prijatia a ich pochopenie- ale závisia od aktuálneho stavu pýtajúceho sa .

Podľa Volperta, v tom istom vesmíre nie je možná existenciu dvoch podobných energetických mocností, ktoré sú obdarené všadeprítomnosťou a slobodnou vôľou. Ako príklad vezmete dvoch vedcov Alice a Bob, ktorí majú neobmedzené schopnosti. Ale ak sú dvaja, tieto ich neobmedzené schopnosti sa musia obmedziť len na určitú časť problémov sveta.  Potom by nastala paradoxná situácia, keď napríklad  Alice nemôže predpovedať Bobove myšlienky v momente, keď sa pokúsi určiť, čo si myslí.

Túto teóriu americký matematik nazval “dôkaz monoteizmu”. Podľa tohto výroku môže Boh alebo iná všemocná myseľ so slobodnou vôľou existovať len v určitej dobe, ale nie vždy.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto: maxpixel.net; pxhere.com; flickr.com; commons.wikimedia.org

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk