Medzi najvýznamnejšie relikvie katolíckej cirkvi jednoznačne patrí Turínske plátno. Kresťania po stáročia verili, že práve do tohto kusu látky bolo zabalené mŕtve telo Ježiša Krista.  Mnohí si dokonca mysleli, že je viditeľný odtlačok jeho tváre. Ale veda túto posvätnú ilúziu opäť zničila: Turínsky plášť nebol pohrebným rubášom Ježiša Krista- to naznačujú nové dôkazy.

 

Súdny expert Matteo Borrini a jeho tím z Univerzity Johna Mooresa v Liverpoole, dúfali, že zistí, či krvné škvrny sú v súlade s niekým, kto bol popravený na kríži v tvare T alebo Y.

Namiesto toho výskum zistil, že krvný postrek  nemohol vzniknúť ako následok ukrižovania.

Forenzné dôkazy odhalili, že krvné škvrny na látke pochádzali zo zvislej polohy, ako keby niekto stál nad ňou. To by znamenalo, že škvrny nie sú v súlade s niekým, kto bol práve ukrižovaný.

Tím uviedol, že rozstrek krvi by vyzeral veľmi rozdielne, keby boli látku zakrvavil niekto, kto bol práve ukrižovaný, ale vyzerajú skôr, ako keby krv tiekla vertikálne.

Štúdia hovorí: “Dva krátke pramienky na zadnej strane ľavej ruky Plášťa sú len v súlade so stojacim predmetom so zbraňami v uhle asi 45 stupňov. Tento uhol sa líši od toho, ktorý je potrebný pre škvrny predlaktia, ktoré vyžadujú takmer vertikálne ramená pre stojaci subjekt.BPA krvi viditeľná na prednej strane hrudníka (rana z kopije) ukazuje, že plátno predstavuje krvácanie realistickým spôsobom pre stojaci pozíciu, zatiaľ čo škvrny na zadnej strane – údajného krvácania post mortem od toho istého zranenia pre mŕtvolu – sú úplne nereálne. ”

Doktor Borrini dodal: “Dokonca aj ukrižovaná alebo visiaca osoba by mala zanechať na tkanine zreteľný krvný vzor, ​​čo by bolo fascinujúcou informáciou.”

Predchádzajúce výskumy tiež naznačujú, že Turínsky plášť je falošný.

Keby to bolo skutočné Ježišove pohrebné tkaniny, malo by sa datovať asi pred 2 000 rokmi.

Avšak uhlíkové dátumové údaje ukazujú, že Turínsky plášť pochádza zo stredoveku.

Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com