Ak je váš život a život vašej rodiny závislí od schopnosti uloviť zver a ubrániť sa nepriateľovi- dobrá zbraň je niečo, čo rozhodne nemôžete podceňovať. Na výber bolo niekoľko možností, ale vedci ktorí študujú zbrane vyrobené ľuďmi z Novej Guiney prišli so šokujúcim zistením: Najlepšie dýky boli vyrobené z ľudských kostí…

 

Pomocou zobrazovacích, počítačových simulácií a imitovaných starodávnych bodnutí na dýkach vyrobených z vtáčích a ľudských kostí výskumníci zistili, že ľudské stehná vytvárajú tie najlepšie čepele. Ich výsledky boli publikované v časopise Royal Society Open Science .

Ukazovateľ elitného postavenia

Nathaniel J Dominy, antropológ na Dartmouthskej univerzite a prvý autor štúdie, opisuje kostné dýky z Novej Guiney  Washington Post ako: “impozantné, divoké a krásne.” Navrhnuté pre funkciu a krásu, obávané zbrane sú ozdobené zložitými rezbárskymi rytinami.

Oveľa viac ako zdrane, boli cenené ako ukazovatele sociálneho postavenia. Opotrebované ako “nápadné osobné ozdoby”, dýky boli ” výnimočnými exemplármi mužských bojových schopností a vysoko žiaducim symbolom elitného postavenia medzi ľuďmi”, píšu autori.

Zbrane boli historicky používané v bojoch „muž proti mužovi“. Nemecký antropológ Leonhard Schultze-Jena opísal surové používanie zbraní už v roku 1914 a píše: “Dýka slúži nielen na bodnutie do hlavných tepien, ale zároveň aj ako páka, s ktorou sa otočí prepichnutý krk nepriateľa, aby roztrhol hrdlo a s dostatočnou silou zlomil krk.“

Výskumníci analyzovali dýky vyrobené z ľudských stehien a kostí vtáka kazuára, žijúceho na Novej Guinei. Okrem trpasličích kazuárov sú tieto vtáky veľmi veľké.  Aj keď majú  povesť agresora voči ľuďom , niektoré spoločenstvá  ich v dávnych dobách lovili a z ich kostí vyrábali zbrane.

Vták kazuár

Aby sa zachovali vysoko cenené a relatívne zriedkavé ľudské dýky, tím ich zobrazil pomocou CT skenera a simuloval ich bodavé schopnosti. Tím naskenoval 10 ľudských kostných dýk a od 70-tych rokov získal modernú dýku z kostí kazuára. Pri testoch ju mechanicky prerazili cez uretán a ohýbala ju, kým sa nezlomila.

Kosti väčšiny lietajúcich vtákov sú v podstate duté: naplnené pásom vzduchových vreciek. Kosti kazuára sú však hustejšie ako ľudská kosť. Táto podobnosť umožnila vedeckým pracovníkom používať údaje o výdrži vtáčej kosti pri záťaži v počítačových simuláciách skenovaných dýk z ľudských kostí.

Vzhľadom na pekne výrazné rozdiely medzi telom človeka a kazuárom je logické, že aj tvar ich kostí bude odlišný. Dýky vyrobené z ľudských kostí mali väčšie zakrivenie než čepele z vtáčích kostí.  Preto sa  zdalo menej pravdepodobne, že sa budú ohýbať. Ľudské dýky si zachovali prirodzenú krivku stehennej kosti.

Dýky ľudských kostí, boli lepšie skonštruované pre účel bodnutia. Dýky z vtáka kazuár boli vyrobené trochu nedbalo, preto  pravdepodobne odrážali nižšiu sociálnu hodnotu ich nositeľa.

 

Zdroj: newsweek.com | Foto:flickr.com; pixabay.com; commons.wikimedia.org