Ani na druhom svete bez sociálnej siete! Znie to síce poriadne zvrátene, no v americkom Suffolku to myslia vážne. Za dvadsaťtisíc dolárov si radnica nechala vypracovať špeciálnu aplikáciu, inšpirovanú známou sociálnou sieťou. Vďaka nej si môžu pozostalí nielen nájsť konkrétny hrob, ale k nemu pridávať aj rôzne príspevky a zdieľať ich s ostatnými. 

Mesto Suffolk, presnejšie jeho oddelenie pre Parky a Rekreáciu spolupracovalo pri vývoji aplikácie s množstvom odborníkov, ktorí podobné služby zavádzali aj v iných mestách. Niektoré z mestských cintorínov sú totiž veľmi rozľahlé, najstaršie hroby sa datujú do roku 1800 a tak môže byť pre pozostalých a priateľov zosnulých veľmi náročné nájsť to správne miesto. No i tak nemajú vyhraté. Ak hrob aj nájdu – môže ísť o menovca, pretože nie všetci mŕtvi majú na náhrobných kameňoch uvedený dátum narodenia či úmrtia.

Ukážka z aplikácie

Až za hrob…

Nová mobilná aplikácia vznikla v septembri 2016 a nesie názov City of Suffolk Cemeteries. Z databázy desiatok tisíc mŕtvych tento šikovný pomocník vyhľadá presné umiestnenie jeho hrobu a prostredníctvom signálu GPS vás k nemu navedie. Aplikácia okrem toho zobrazí aj základné informácie o nebohom, pričom užívatelia môžu k jeho “profilu” dopĺňať fotografie, videá, komentovať, lajkovať a zdieľať informácie cez ostatné sociálne siete. Profil mŕtveho dokáže doplniť ktokoľvek, no bezpečnostné filtre odhalia nevhodný, urážajúci či vulgárny príspevok.

Radnica zaznamenala po spustení novinky pozitívne ohlasy. Môže za to aj nárast záujmu o genealógiu – vypracovanie rodokmeňa či hľadanie dávno zabudnutých či stratených príbuzných. Hovorca mesta uviedol, že pracovníkom mesta ubudlo viac ako tridsať telefonátov týždenne, kedy sa návštevníci cintorína nemohli dopátrať hrobov svojich príbuzných či známych a tak telefonovali na magistrát.

Zdroj: www.digitaltrends.com, www.itunes.apple.com | Foto: www.pinterest.com www.itunes.apple.com