Staroveký hrad Castle Tintagel je mysteriózne miesto, ktoré odborníci priamo spájajú s dávnou legendou o kráľovi Artušovi a rytieroch okrúhleho stola. V týchto dňoch tam objavili úžasný artefakt, ktorý prekvapil aj samotných archeológov. Jedná sa o záhadný nadpis, ktorý pred 1300 rokmi vyryl neznámy autor na jeden z kameňov. A práve tento nápis môže povedať o starovekom Anglicku viac ako si vieme predstaviť…

 “Samotná skutočnosť, že sme objavili tak starú vzorku  britského písma nám môže prezradiť veľa. Napríklad to,  že v tom čase existovali pomerne precízne zákonníky- keďže uvedené znaky textu sú na svoju dobu na veľmi vysokej úrovni” , – hovoria archeológovia, ktorí študovali tajomný nápis.

Medzi latinskými slovami, z ktorých nápis pozostával, boli vedci  schopní rozoznať, napríklad slovo “fili” (syn), “viri duo” (dvaja muži), ako aj názvy “Titus” a “budič”. Čo to všetko znamená? To zostáva zatiaľ záhadou. Ale vedci nestrácajú nádej, že staroveký text  rozlúštia…a zistia niečo prevratné.

Tintagel, kde bol nájdený podivný kameň s nápisom je spájaný s povesťou o kráľovi Artušovi – podľa niektorých zo zdrojov sa práve tu legendárny vodca narodil. Podľa starovekej mytológie žil v piatom, alebo šiestom storočí nášho letopočtu . Avšak ako vieme, mytológia nie je vždy spoľahlivý zdroj.

 

Zdroj: planet-today.ru | Foto:en.wikipedia.org; youtube.com