Africkú krajinu Malawi už niekoľko mesiacov trápi nočná mora. V uliciach viacerých miest a osád sa údajne objavili upíri, ľudia, ktorí pod vplyvom silného náboženského, či sektárskeho presvedčenia pijú ľudskú krv. Upírske maniere sa pravdepodobne šíria z Mozambiku, vláda preto zaviedla opatrenia, Európanom pripomínajúce stredovek. 

Malawijský prezident Peter Mutharika správu o upíroch berie so všetkou vážnosťou. S okamžitou platnosťou nariadil prísny zákaz večerného a nočného vychádzania. V uliciach je možné sa pohybovať iba v čase od siedmej hodiny rannej do piatej popoludní. Ako uvádza britský spravodajský portál BBC, prezident afrického Malawi chce týmto opatrením eliminovať počet obetí napadnutia upírmi a upokojiť šíriaci sa chaos.

Vidly, mačety a panika

Agentúra Reuters uvádza, že nie je jasné, čo upírsku davovú psychózu vyvolalo. Predpokladajú, že za celý rozruch môže panika, klebety a silná poverčivosť Malawijčanov. Pitie ľudskej krvi je stále súčasťou mnohých magických rituálov domorodých kmeňov a woodoo prívržencov. Mnohí z ich veria, že ľudská krv zaistí jeho prijímateľovi dlhší život a bohatstvo.

Polícia v meste Blantyre už zatkla 140 ľudí, ktorí chytili spravodlivosť do vlastných rúk a údajných upírov napadli mačetami, motykami či vidlami. Pri ich útoku zomrelo osem ľudí, jednu z obetí upálili, inú ukameňovali.

Chaos v osadách Malawi – ľudia vzali spravodlivosť do vlastných rúk

Organizácia OSN už preventívne stiahla z terénu dvoch svojich zamestnancov, nachádzajúcich sa v južnej časti krajiny, kde je situácia údajne najhoršia. Rozzúrený ľud sa obracia aj proti policajným a vojenským zložkám s argumentom, že upírov chránia a patria do jedného klanu.

Štyridsaťročná slobodná matka Jamiya Bauleni aj niekoľko týždňov po útoku spomína na udalosť so stiahnutým hrdlom: “Nie je to žiaden výmysel. Viem, že niekto pil moju krv. V kúte mojej strechy som raz v noci videla svetlo. Nevládala som vstať z postele, čosi ma ochromilo. Odrazu som zacítila, ako niečo pichá do môjho ramena, nevidela som však nikoho. Upadla som do bezvedomia a precitla sa až na zvuk, ako keď niekto uteká preč. Potom ma odviedli do nemocnice a liečili vitamínovými injekciami.”

Proti upírom nepomáhajú ani zaklínacie rituály, strach je silnejší ako rozum

Podobne opisujú útok údajných upírov aj iní obyvatelia krajiny, pričom obeťami sú častejšie ženy ako muži. Podozrivými sú však naopak, iba muži.

Orlendo Chaponda, miestny farmár, iba akoby zázrakom utiekol pred rozzúreným davom vidiečanov, ktorí ho s vidlami a nožmi ohrozovali v domnienke, že aj on obľubuje ľudskú krv. “Na upíroch nie je nič pravdy, je to celé vymyslené. To iba závistliví a zákerní ľudia chcú z vášho bohatstva vyťažiť pre seba čo najviac, aj za cenu násilia. Ak máte pekné auto, ste upír. Ak sa vám darí v podnikaní, tak ste tiež upír,” vysvetľuje Orlendo.

Z blata do kaluže

Chudobnú africkú krajina Malawi navštevujú turisti najmä kvôli nádhernej prírodnej rezervácií s pohorím Mulanje. Fenomén upírov však nepriamo zapríčiňuje pokles ich návštevnosti. Turisti majú strach. Nie z upírov, ale z nepokojov, ktoré vládnu v uliciach. Nosiči, sprievodcovia či tlmočníci tak prichádzajú o príležitosť zarobiť si a ich rodiny hladujú.

Horský masív Mulanje v africkom Malawi

Zdroj: www.bbc.com, www.dailymail.co.uk | Foto: www.youtube.com, www.aunews.yahoo.com, www.flickr.com, www.impremedia.net