Až donedávna sa predpokladalo, že Zem má iba jednu prirodzenú družicu- Mesiac. Tento fakt je všeobecne známy, ale nie je celkom pravdivý. Už v roku 2006 bol objavený na obežnej dráhe v blízkosti Modrej planéty aj iný objekt. Sprevádzal nás celé štyri roky. A podľa astronómov rozhodne nebol ani prvý, ani posledný.

Takže takto: Zem má skutočne len jeden trvalý  satelit. Pritom kladieme dôraz na slovo „trvalý“. Skupina vedcov však nedávno publikovala štúdiu, že tých dočasných mesiacov môže byť oveľa viac.

Konkrétne sa jedná o mimi- nebeské telesá veľkosti človeka- teda cca 1- 2 metre. Tieto objekty leteli priamo na našu planétu, ale namiesto aby došlo k smrteľnej zrážke uviazli na istú dobu na obežnej  dráhe.  A keďže sa točia okolo Zeme s určitou periodicitou, výskumníci ich nazývali “mini-mesiacmi”.

Prečo niekto predtým nikto nevšimol mini-mesiac okolo tejto planéty? Ukázalo sa, že tieto malé asteroidy je neuveriteľne ťažké nájsť: 2 metre hmoty v širokom vesmíre… po tom, čo trochu lietajú na obežnej dráhe okolo planéty, opäť putujú na cestu cez rozsiahly kozmos.

Medzinárodný tím študoval tento fenomén, naznačuje, že v niektorých momentoch môže otáčať niekoľko mini mesiacov okolo Zeme, a pravdepodobne budú vedci môcť odhaliť už v budúcom roku, pomocou dlhého prieskum ďalekohľadom (Large Synoptic Survey Telescope). Zdá sa, že naša planéta, na žiarlivosť verného Mesiaca, získala od svojich mini-kópií celý harém.

 

Zdroj: planet-today.ru | Foto:youtube.com