MARS sa nemôže stať naším novým domovom! Podmienky sú pre život absolútne nevhodné a zatiaľ nie je možné tento stav zvrátiť. Tento radikálny záver priniesla nová štúdia NASA. Podľa nej  Červená planéta- na ktorej sa už mnohí z nás videli ako prví kolonizátori- je pre človeka absolútne neobývateľná, kvôli množstvu CO2.  

echo adrotate_group(1);

Vedci dúfali, že budú schopní zmeniť krajinu Marsu akýmkoľvek potrebným prostriedkom, aby sa viac podobal Zemi.

Jednou z možných alternatív bola operácia Terraforming Mars. V podstate to znamenalo uvoľnenie oxidu uhličitého zachyteného v rámci planéty, aby došlo k zahusteniu atmosféry, udržiavanie planéty dostatočne teplo na udržanie kvapalnej vody. Teda v skratke išlo o napodobenie skleníkového efektu, ktorý funguje na Zemi.

Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, bolo umiestnenie termonukleárnych bômb na póloch planéty – myšlienka, ktorá získala podporu mnohých odborníkov vrátane Elona Muska.

Je to preto, že podľa NASA: “Najviac prístupným zdrojom je CO2 v polárnych ľadoch; mohol by sa odparovať tým, že sa na ňom vysype prach, aby absorboval viac slnečného žiarenia alebo pomocou výbušnín…Avšak odparovanie ľadových čapov by prispelo iba dostatkom CO2, aby zdvojnásobil tlak Marsu na 1,2 percenta zemského povrchu.”

Nový výskum zistil, že použitím súčasných technológií, ktoré máme dnes k dispozícii, nebolo možné úplne zmeniť úroveň CO2 na planéte.

Priemerný atmosférický tlak Marsu je len 0,6 percenta z atmosféry Zeme a keďže je vzdialenejší od Slnka ako my, bolo by to príliš veľa na to, aby sme ho dostali na našu úroveň a udržali ho na relatívne horúcej planéte, ktorá by ešte mala byť schopná podporiť život a vytvoriť zásoby pitnej vody.

Bruce Jakosky z Coloradskej univerzity, Boulder, vedúci autor štúdie, ktorý sa objavil v prírodnej astronómii, uviedol: “Oxid uhličitý (CO2) a vodná para (H2O) sú jediné skleníkové plyny, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú na Marse v dostatočnom množstve zabezpečiť akékoľvek významné otepľovanie klímy…Naše výsledky naznačujú, že na Marse nie je dostatok CO2, ktorý by zabezpečil významné otepľovanie skleníkovým efektom, ak by sa plyn dostal do atmosféry; okrem toho väčšina plynu CO2 nie je prístupná a nedá sa ľahko mobilizovať.

“Výsledkom je, že projekt Terraforming Mars nie je pomocou dnešnej technológie reálne uskutočniť.”

NASA dodala vo vyhlásení: “Výsledky naznačujú, že Terraforming Mars sa nedá robiť pomocou súčasnej dostupnej technológie. Každé takéto úsilie je otázkou vzdialenej budúcnosti.”

Zdroj: express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);