Modrá pokožka filmových Avatarov nemusí vyznievať ako sci-fi nápad. Na svete totiž skutočne existovali ľudia, ktorí modrú farbu pleti mali. V minulosti boli terčom výsmechu, dnes vďaka modernej vede vieme, čo spôsobilo ich anomáliu. 

Prvým zdokumentovaným prípadom modrých ľudí, ako ich okolie nazývalo, bola rodina Martina Fugatesa. Spolu s manželkou sa usadil v jednom z osamelých údolí štátu Kentucky, približne v roku 1820. Na svoju dobu sa s rodinou osud veľmi nemaznal – nielenže musela bojovať s existenčnými problémami, ktoré život v tunajšej Amerike prinášal. Predsudky a posmech boli niekoľkonásobne horšie ako chudoba a hlad.

Chybný gén a incest

V časoch, kedy Martin Fugates žil, boli úplne prirodzené manželské zväzky medzi príbuznými. Preto i Elizabeth Fugatesová – nielenže bola manželova príbuzná, no patrila medzi nositeľky génu recesívnej methemoglobinémie (met-H). Ten je zodpovedný za modrú farbu pokožky. Sedem detí, ktoré manželia splodili, anomáliu samozrejme zdedili.

Potomkovia rodiny Fugatesových sa časom usídlili v iných častiach Ameriky a niektorí z nich sa stali predmetom serióznych lekárskych štúdií. Medicínsky pokrok pomohol ich potomkom čiastočne sa zbaviť neželaného dedičstva a výskyt choroby met-H sa zredukoval. I napriek tomu sa v roku 1975 narodil Benjamin Stacy, pravdepodobne posledný potomok vetvy rodiny Fugatesových. Benjamin modrú pokožku nemá, no podľa lekárov zárodky choroby v sebe nosí stále.

Prezývali ho Šmolko

Paula Karasona prezývali Šmolko. Pre lekársku vedu bol v čase svojho narodenia záhadou – narodil sa totiž so zvláštnymi vredmi na tvári. Ako novorodenec nemal modrú pokožku – tá sa objavila v čase, keď mal desať rokov. Nebol ani nositeľom génu choroby met-H. Paul bol iba často chorý, nízka imunita spôsobila, že dieťa strávil viac času v nemocnici ako doma. Navyše trpel zápalovými formami artritídy, nevraživé okolie ho preto štipľavo nazývalo “mŕtvola”.

V 50-tych rokoch minulého storočia sa deti s nízkou imunitou liečili koloidným striebrom. Obzvlášť sa verilo, že pomáha proti alergiám a častému prechladnutiu. Paulove choroby však na koloidné striebro zareagovali nesprávne a nežiadúcou reakciou bola modrá farba pleti, ktorá mu zostala po celý zvyšok života. Paul Karason zomrel v roku 2013.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.dailymail.co.uk | Foto: www.youtube.com, www.nbcnews.com