Žijeme v dobe, kedy slovo “nemožné” neexistuje. Platí to o každej oblasti nášho života, vrátane vojenského rozvoja. Ťažké a nemotorné stroje najnovšie nahradili vysoko sofistikované miniatúry, ktoré sú tak dokonale nenápadné, až je to na neuverenie. Armáda sa totiž inšpirovala prírodou a do plnej poľnej povolala muchy, komáre a pavúky. Stali sa z nich super agenti. 

Americké Ministerstvo obrany niekoľko rokov financuje oddelenie, nazvané MAV (Micro-air vehicles) ktorého úlohou je vyvíjať a konštruovať mikro-vzdušné zariadenia. Tak nazýva krehké lietajúce objekty, ktoré na prvý pohľad pripomínajú hmyz, no v skutočnosti sú to vysoko citlivé sledovacie a odpočúvacie zariadenia. S geniálnou precíznosťou zostrojená háveď je na nerozoznanie od ich reálnych dvojníkov, akurát s jedným rozdielom: Poslúchajú na slovo.

Od medicíny k špionáži

Už v roku 2007 predstavili výskumníci z MAV robotického chrobáka s 3 centimetrovým rozpätím krídel. O rok neskôr zostrojili robotického čmeliaka a v roku 2012 ukončili výskum letu motýľov k tomu, aby na základe získaných výsledkov dokonale napodobnili letecké manévre ich robotických dvojníkov. Hmyz disponuje vysoko citlivými kamerami, senzormi a mikrofónom a niektoré modely sú dokonca schopné odoberať vzorky DNA bez toho, aby ste si to všimli. Všetky informácie sa zaznamenávajú na zabudovaný mikro čip.

Robotický komár, schopný vpichnúť človeku pod kožu sledovací čip

Hoci to americká vláda oficiálne nikdy nepriznala, ale ani nevyvrátila (a uvádza iba medicínske dôvody) zlé jazyky tvrdia, že miniatúrny techno- hmyz využíva pre špionáž. Na svetlo sveta prenikli informácie, že vážky, muchy či včely krúžili nad hlavami verejnosti počas protestov v uliciach Washingtonu či New Yorku.

Ronalt Fearing, profesor z Kalifornskej univerzity v americkom Berkley, pre časopis Science nepriamo potvrdil benefity mikro-robotov v praktickom živote: “Len nedávno sme pochopili, ako hmyz a vtáky lietajú a to nám dalo obrovskú technickú výzvu. Pravidlá aerodynamiky sa menia vo veľmi malej mierke a my ich chceme uplatniť aj vo vede. Vieme ich využiť na monitorovanie prírodných katastrof, vytváranie komunikačných sietí, ale i na iné, nie veľmi čestné účely.”

Hi-tech nového tisícročia

Drony môžu byť riadený dvoma spôsobmi: buď na diaľku, pričom ovládanie a dráha letu je v rukách človeka, stojaceho niekoľko desiatok metrov od prístroja. Alebo naprogramovaním na presné miesto určenia. Tieto bio-roboty si môžu počas letu urobiť krátku prestávku, cez krídla dobiť energiu v batérií a následne opäť pokračovať v misii. Vysokocitlivé senzory sú zabudované v očiach (oči vážia dva miligramy) a podobne ako skutočné muchy či včely, i tieto senzory snímajú okolie zo všetkých strán.

V krídlach robota sa okrem solárnej batérie nachádza aj senzor na sledovanie rýchlosti vetra a letu. Autonómny počítačový systém je zabudovaný v tele a disponuje špeciálnymi algoritmami. Vďaka nim dron sám vyhodnotí situáciu či kritický moment a nezávisle od človeka primerane zareaguje. Hmyz je samozrejme plne odolný voči vode.

Existenciu podobných inteligentných zariadení postupom času priznali i ostatné krajiny sveta. Nielen USA, ale i Veľká Británia, Francúzsko či Japonsko vyvíjajú stále sofistikovanejšie nástroje podobného druhu, ktoré kopírujú anatómiu našej fauny. Začali tak boj o ovládnutie mikrosveta techniky.

Zdroj: www.snopes.com, www.roboticstomorrow.com, www.popsci.com Foto: www.snopes.com, www.youtube.com, www.pxhere.com