Vedúci predstavitelia NASA sú nadšení z možnosti “využívania” nedávno objavenej vody na Mesiaci. Uvádzajú pritom, že tento objav bude mať nesmierny význam pri ľudskej snahe o kolonizáciu Mesiaca, ako aj pri skúmaní tajomstiev vesmíru.  

Vesmírna agentúra nedávno potvrdila určitý objem vody na Mesiaci, ktorá sa nachádza v stovkách škvŕn ľadu uložených na severnom a južnom póle.

Nielen to objavenie znamená, že by mohlo byť životné množstvo pitnej vody už na Mesiaci, ale mohlo by to pomôcť pri výrobe viac raketového paliva a kyslíka na dýchanie.

Ak sa objav môže použiť na palivo, potom by NASA mohla použiť Mesiac ako zastávku na doplnenie zdrojov na ich ceste do hlbokého priestoru.

Prezident Trump povedal v minulom roku, že chce, aby bol Mesiac “základom pre prípadnú misiu na Mars”.

Správca NASA Jim Bridenstine však hovorí, že prítomnosť vody obnovila nádej na “udržateľný” ľudský prieskum samotného Mesiaca.

Nádej je použiť vodu na raketové palivo, aby mohla NASA posielať rakety a iné vesmírne vozidlá, ktoré by mohli byť použité znova a znova.

Pán Brindensitine povedal: “Chceme, aby remorkéry, ktoré idú z obežnej dráhy Zeme na obežnú dráhu na Mesiaci, boli opätovne použiteľné. Chceme, aby bola vesmírna stanica okolo Mesiaca na veľmi dlhú dobu a chceme, aby pozemné stanice, ktoré idú sem a tam medzi vesmírnou stanicou okolo Mesiaca a povrchom Mesiaca. Vieme, že na povrchu Mesiaca sú stovky miliárd ton vodného ľadu.”

Avšak lunárna vedkyňa NASA Sarah Noble to spochybnila a povedala tlačovej agentúre, že odborníci ešte stále nie sú istí, koľko vody je na Mesiaci a je tu ešte veľa toho, čo si treba overiť.

Povedala: “Máme veľa modelov, ktoré nám dávajú rôzne odpovede. Nemôžeme vedieť, koľko vody je. ”

DrNoble hovorí, že ďalším krokom je poslať robotické rovery alebo pristávače na lunárny satelit, aby ste zistili presné množstvo vody.

Európska vesmírna agentúra (ESA) a čínska vesmírna agentúra China National SpaceAdministration uskutočnili rozhovory o budovaní základne Mesiaca, potvrdil hovorca ESA minulý rok.

Keďže NASA chce na mesačnom biotopu, v nasledujúcich rokoch môže byť mesačný povrch veľmi osídlený.

Zdroj: expressnews.uk | Foto: youtube.com