Raketa Atlas V bola úspešne spustená z kozmodrónu Vanderberg v Kalifornii. Jeho užitočné zaťaženie – Lander Mars InSight, ktorý je určený na štúdium povrchovej kôry, plášť a jadro Marsu

Rocket Atlas V-401 vyvinutý NASA lander Mars InSight v 14:05, bola úspešne vypustená z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii. Spustenie rakety bolo vysielané na oficiálnom kanáli NASA v Youtube.

Mars InSight sa od rakety odpojí 90 minút po štarte a preletí na Červenú planétu 484 miliónov km. Predpokladá sa, že 26. novembra v 22:00 hod. zariadenie príde na Elizskú vysočinu na Marse.
Naposleddy NASA vypustila na Mars vozítko Curiosity. Stalo sa tak  v roku 2011 a zariadenie úspešne pristálo na červenej planéte v auguste 2012. Údajne je stále vo funkčnom stave. Nový prístroj sa objaví asi 600 km od miesta, kde sa nachádza Curiosity.
“Ide o prvé robotické zariadenie, ktoré bude skúmať vnútornú štruktúru Marsu, jeho kôru, plášť a jadro”, – uvádza sa na webových stránkach Space Agency. Štúdium vnútornej štruktúry Marsu pomôže vedcom nájsť odpoveď na otázky týkajúce sa tvorby ďalších kamenných planét v slnečnej sústave – Merkúr, Venuša a Zem.

Mars InSight sa sústredí hlavne na “impulzy” a “teplotu” na Marse: Prístroj preskúma tektonickú aktivitu a tepelný tok pod povrchom. Hlavnými nástrojmi modulu sú veľmi citlivé seizmometre vyvinuté Francúzskym vesmírnym výskumným centrom a sonda schopná vyvŕtať päťmetrovú šachtu na povrchu Marsu.

Poslanie prístroja bude trvať asi dva roky zemského času. Vedci dúfajú, že sa na Marse behom tejto doby budú vyskytovať aspoň niekoľkých desiatok až sto “zemetrasení”.

Zdroj: youtube.com; neveroyatno.info | Foto: neveroyatno.info

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk