NASA bola informovaná o novom spôsobe hľadania mimozemského života. Na tieto účely stačí použiť mini-laboratórium. Špecialisti leteckej agentúry už začali s vytváraním nového nástroja. Túto správu potvrdila pre Goddard aj Melissa Floyd – externá spolupracovníčka agentúry Space Flight Center  

echo adrotate_group(1);

Predpokladá sa, že výsledkom vývoja bude mini-laboratórium, ktoré môže dokončiť individuálne rovery. Podľa predstaviteľa divízie NASA sa dnes hľadanie mimozemského života väčšinou obmedzuje na pokusy o identifikáciu nepriamych indikácií prítomnosti mikroorganizmov na iných družiciach a planétach.

Zaoberá sa chemickými prvkami a zlúčeninami, ktoré sú považované za podmienku pre vznik primitívnych živých bytostí, ako aj s látkami, ktoré môžu predstavovať stopy po životných procesoch. Zároveň sa však experti vôbec nepokúšajú priamo kontaktovať, či nájsť mimozemšťanov.


Napriek tomu, že dnes Mars uskutočnil štúdiu, venuje sa veľa času metódam, ktoré používajú odborníci, ale ktoré zďaleka neumožňujú odhaliť skutočne presvedčivé dôkazy o obývateľnosti iných planét. Floyd však neverí, že by sa mala podhodnotiť pravdepodobnosť prítomnosti baktérií na povrchu alebo v útrobách planéty. Expert zdôrazňuje, že v minulosti Mars a Zem mali spočiatku spoločného  oveľa viac  charakteristík, ako je tomu dnes. Okrem iného boli bombardovaní rovnakými chemickými zlúčeninami v podobe dopadajúcich asteroidov.

Aj niektoré súčasné pozemské živé organizmy sú prispôsobené  pre život v extrémnych podmienkach, takže predpoklad možnosti ich prežitia a rozvoju na Marse by nemal byť považovaný za fantastickú konšpiračnú teóriu, ale za odborný fakt.

Ak chcete dať spoľahlivejšiu odpoveď na otázku týkajúcu sa prítomnosti života na Marse, musí to byť zariadenie schopné odhaliť baktérie. Floyd poukazuje na to, že technológia FISH môže byť vhodným nástrojom.  V súčasnej dobe sa používa na výpočet presnej polohy sekvencií RNA a DNA, ale zástupca NASA je presvedčený o schopnosti prispôsobiť príslušnú technológiu vyhľadávaniu mimozemského života.

Zdroj: actualnews.org| Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);