NASA má zvyk dodávať ohromujúce fotografie mnohých planét v našej slnečnej sústave vrátane Saturnu, Jupitera a samozrejme Marsu. A niektoré obrázky sú naozaj neuveriteľné! Často vzniknú hrou náhody a vyzerajú, akoby boli dodatočne upravované vo fotoshope. A ukážkovým príkladom je aj najnovšia snímka červenej planéty Marsu- no verili by ste, že je skutočná?

Fotografia bola zachytená objektom Mars Reconnaissance Orbiter, pretože sa  pohyboval okolo planéty a ako vysvetľuje NASA  pôvodným zámerom bolo zabezpečiť, aby vedci mohli sledovať zmeny v  piesočných dunách, ktoré pokrývajú celý povrch. Avšak keď videli, ako sa fotografia vydarila, rozhodli sa ju publikovať.

Obraz,  je neuveriteľne detailný. Zobrazuje prasknutú, skalnatú kôru planéty usporiadanú v podobe dlaždíc s prašnými dunami, ktoré sa cez ňu rozprestierajú. Je to fantastický obrázok a NASA vďaka nemu má NASA jasnú predstavu o tom, ako asi prebiehajú geologické procesy na Marse a čoho všetkého sú schopné.

NASA sa vyjadrila, že zatiaľ nie je isté čo tieto skaly zorganizovalo do šikovne rozložených hromád. Ale zdôrazňuje podobnosť s procesom nazývaným  ” frost heave,”(voľne preložené „mrazuvdornosť“), ktorý možno sledovať na Antarktíde. V dôsledku mrazu sa opakuje kolobeh zmrazovania a rozmrazovania podzemnej vrstvy, čo  môže preniesť skaly na povrch a usporiadať ich do hromád, pruhov alebo dokonca do kruhov. Na Zemi trvá jeden z týchto teplotných cyklov rok, ale na Marse by to mohlo súvisieť so zmenami v obežnej dráhe planéty okolo Slnka, ktoré trvajú oveľa dlhšie.

NASA už má na červenej planéte niekoľko roverov, ako aj iné vedecké zariadenia, ako napríklad Mars Reconnaissance Orbiter, ktoré lietajú vysoko na oblohe, ale stále zostáva veľa tajomstiev, ktoré ešte musíme o  jednom z našich najbližších planétových susedov zistiť. Na Marse, podľa oficiálnych správ, neexistuje žiadna forma mimozemského života, ale v dávnej minulosti tomu mohlo byť inak. Najbližšia misia na Mars bude v roku 2020 a plánom je bližšie preskúmať na povrch make-up planéty, než kedykoľvek predtým, a môžete si byť istí, že stále má nejaké tajomstvo odhaliť.

Zdroj: nasa.gov; nypost.com | Foto: nasa.gov; pixnio.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.