V holandskom prístave mesta Urk sa našla Noemova archa. S ľudskou posádkou a niekoľkými živými zvieratami na palube. Za pár hodín v prístave stihla zničiť niekoľko susedných lodí. Majitelia poškodených plavidiel, ako aj operační pracovníci prístavu sú v šoku, škody predstavujú stovky tisíc eur. Noe to akosi nedomyslel…

Ide samozrejme o repliku biblickej Noemovej archy, ktorú pred niekoľkými rokmi kúpil Aad Peters, dánsky televízny a filmový producent. Jeho plavidlo je 70 metrov dlhé, 10 metrov široké a 13 metrov vysoké. Aad na lodi žije už takmer päť rokov a za ten čas ju premenil na plaviace sa biblické múzeum s vlastným divadelným pódiom.

Archa sa pohybuje medzi prímorskými mestami európskych krajín, žije na nej sedem ľudí a niekoľko druhov menších zvierat. Nedávna búrka zastihla posádku archy na otvorenom mori a tak sa museli urýchlene ukryť pred divokými vlnami do prístavu. Kapitán však akosi “nedobrzdil” a plavidlo dve z kotviacich lodí totálne zničilo.

Náboženská a misijná loď

Majiteľ Aad Peters kúpil loď pôvodne ako atrakciu, až neskôr zmenila svoj účel. Jeho loď nie je ani misijná, ani náboženská. Je to miesto, kam môžu prísť nielen jednotlivci, ale i celé školské skupiny. Expozícia sa skladá z bábok, koží, drevených sôch zvierat a ľudí, cenných historických predmetov osobnej potreby a kostí.

“Keď sme prvýkrát prišli do Bergenu, ľudia neverili vlastným očiam. Či je to zlý vtip alebo sa naozaj vrátil stelesnený Boh, aby nad nami vykonal posledný súd a odsúdil nás za naše hriechy? Bolo zaujímavé sledovať ich reakcie, dnes už sú v pohode,” hovorí Aad.

Herodes a vraždenie neviniatok

“Kúpil som desiatky ton starých, takmer 1500 ročných olivovníkov z nefunkčných plantáží a najal šikovných rezbárov z celého sveta, aby z dreva vyrezali rôzne motívy. Biblické postavy, výjavy z každodenného biblického života, dôležité udalosti Starého či Nového zákona. Dnes tu nájdete aj zbierku cenných artefaktov z iných období, historickú kolekciu bábik, interaktívne zbierky,” dodáva majiteľ.

Adam a Eva

Počas nehody v holandskom prístave archa síce zničila okolité lode, no sama zostala bez poškodenia. O pár dní bude pokračovať vo svoje plavbe ďalej. Sama to však nedokáža, ako by sa mohlo zdať. Musí ju ťahať iná loď a dvojmetrové vlny určite nezvládne. No i tak je majiteľ optimista – cieľom má byť Švédsko a opäť Nórsko.

Zdroj: www.vice.com, www.express.co.uk | Foto: www.youtube.com, www.facebook.com