Umelecká inteligencia bude čeliť odporu od človeka, pretože roboti sa pripravujú na to, aby prevzali našu prácu. Tento znepokojivý názor prezentoval istý profesor fyziky. Naozaj nám reálne hrozí „vzbura strojov“? A keď sa nestretneme vo vojne o prostú existenciu, vypukne boj o ekonomické istoty?
Odborníci sa domnievajú, že AI technológia v dohľadnej dobe prenikne na pracovisko a nedávna správa banky Bank of England naznačuje, že roboty môžu prevziať väčšinu našich pracovných úloh v priebehu nasledujúcich 45 rokov.
Ale ľudia sa nezdajú bez boja, povedal Jim Al-Khalili, profesor fyziky Surrey University a prichádzajúci prezident britskej vedeckej asociácie.
Povedal, že umelá inteligencia je väčšia otázka ako klimatické zmeny, svetová chudoba a terorizmus a že musíme byť riadne pripravení.
Profesor Al-Khalili povedal: “Bude dominovať tomu, čo sa stane so všetkými týmito inými otázkami. Nedá sa povedať, či je to lepšie alebo horšie. Je dosť prekvapujúce, že pred niekoľkými rokmi nebol AI braný vážne, dokonca ani samotnými výskumníkmi. A teraz vidíme bezprecedentnú úroveň záujmu, investície a technologický pokrok v tejto oblasti, ktorú mnohí ľudia vrátane mňa cítia, že sa deje príliš rýchlo.”
Profesor Al-Khalili povedal, že verejná reakcia proti technológiám umelej inteligencie bude podobná tej, ktorá bola proti geneticky modifikovaným plodinám koncom deväťdesiatych rokov.
Podľa profesora to znamená, že technológia nebude využitá na plný potenciál.
Povedal: “Nielen že to bude na ujmu verejnosti, ale tiež by ponechalo technológiu šíriť, nekontrolovať a neregulovať v rukách niekoľkých čoraz silnejších súkromných technologických spoločností na úkor pracovných miest, rovnosti a transparentnosti. Mnohé úlohy budú posilnené AI, mnohé z nich zmiznú a vytvoria sa nové a ešte neznáme pracovné miesta.
“Významná vládna investícia do zručností a odbornej prípravy je nevyhnutná, ak má byť toto prerušenie úspešné a prospešné pre celú populáciu.”
Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com