Po dlhých vesmírnych letoch budú členovia expedície ohrozené demenciou a inými vážnymi ochoreniami mozgu.  Aspoň tak hovoria najnovšie vedecké zistenia. Znamená to koniec plánom ľudstva kolonizovať Mars?

Na tieto znepokojivé závery prišli vedci z Medical Center z univerzity v Rochesteri (USA). Je dobre známe, že rádioaktívne ožarovanie vo vesmíre vedie k vzniku rakoviny, muskuloskeletálnych a kardiovaskulárnych ochorení.

Podľa štúdie môže byť vplyv nebezpečného kozmického žiarenia porovnávaný s dávkou, ktorú by astronauti dostali pri trojročnej misii na Mars. Vo voľnom priestranstve je veľa žiarenia, ktoré predstavujú vysoké riziko pre členov vesmírnych expedícií.

Akonáhle opustia obežnú dráhu Zeme, stanú sa prakticky bezmocnými pred vysokoenergetickými časticami, ktoré sú hviezdami veľkou rýchlosťou vypúšťané do voľného priestoru.

Negatívne faktory môžu viesť k rôznym kognitívnym problémom, ako aj urýchliť zmeny v mozgu a spôsobiť Alzheimerovu chorobu. Ľudstvo ešte nie je pripravené na dlhý pobyt vo vesmíre. A to je konečný verdikt mnohých odborníkov.

Podľa ich názoru cestovanie do vzdialeného vesmíru bude možné len vtedy, keď kozmická loď dosiahne na iné planéty slnečnej sústavy v priebehu jedného týždňa, a nie v priebehu niekoľkých mesiacov.

Takže ako vidíme, ku osídleniu neznámych planét nám chýba ešte veľký kus cesty…

 

Zdroj: neveroyatno.info | Foto: flickr.com; pixabay.com; neveroyatno.info