Vedci a výskumníci sa pustili do novej neuveriteľnej výzvy. Rozbehli  nebývalé hľadanie “temnej sily” v prírode. Veria, že táto misia by mohla zmeniť naše celkové chápanie vesmíru. Čo skúmanie novej formy energie prinesie pre ľudstvo?

echo adrotate_group(1);

Odborníci tvrdia, že súčasné chápanie reality predstavuje asi 4% známeho vesmíru – zatiaľ čo zvyšok existuje ako neznáma “temná hmota”.

Dúfajú, že odkryjú piatu silu prírody – na vrchole elektromagnetizmu, gravitácie a slabých a silných jadrových síl.

Mauro Raggiová, výskumná pracovníčka Rímskych univerzít v Sapienze, povedala Guardianovi: “V súčasnosti nevieme, z čoho sa skladá viac ako 90% vesmíru. Ak nájdeme túto silu, úplne zmení paradigma, ktoré máme teraz. Mohlo by to otvoriť nový svet a pomôcť nám pochopiť častice a sily, ktoré tvoria temný sektor.”

Tento mesiac Raggi a jeho kolegovia podstúpia odvážny experiment, ktorý zaznamená, čo sa stane, keď sa diamantová plocha – desatinu milimetrov hrubá – uviazne medzi pozitrónmi.

Predpokladá sa, že tento experiment by mohol vytvoriť hypotetickú “temnú hmotu”.

Ak vedci nájdu tieto záhadné častice a následne ich budú študovať, mohlo by to zmeniť naše chápanie toho, čo tvorí vesmír.

Bryan McKinnon, výskumný pracovník na univerzite v Glasgowe, sa zapája do vyhľadávania častíc v národnom akcelerátori Thomas Jefferson vo Virginii.

Dodal: “Temný fotón, ak existuje, je skutočne portál. Umožňuje nám sa pozrieť do temného sektoru, aby sme zistili, čo sa deje. Neotvorí sa nám, ale umožní nám trochu sa pozrieť. ”

Zdroj: dailystar.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);