Experti NASA oznámili nezvyčajné zistenie. Podľa ich údajov bola zachytená záhadná ultrafialová žiara vychádzajúca zo steny fixovaná sondou New Horizons. Kde sa toto zvláštne žiarenie vo vesmíre objavilo? Spôsobujú ho intergalaktické reakcie, alebo je to produkt činnosti mimozemšťanov?

Podobné radiácie už zaznamenali vesmírne sondy Voyager v roku 1992. Vedci si však ešte nie sú istí zdrojom žiary. Je možné, že New Horizons, podobne ako Voyageři, zachytili signál z inej galaxie.


Avšak prítomnosť vodíkovej steny je viac ako pravdepodobná. Astrofyzici dokonca vedia, ako sa to môže objaviť. Prúd ionizovaných častíc na hraniciach slnečného systému sa zrazí s atómami vodíka. Kinetická energia slnečného vetra sa premení na tepelnú energiu atómov vodíka. To vedie k vytvoreniu druhu steny z excitovaných atómov vodíka.

Nové horizonty budú naďalej skenovať nebo pri hľadaní steny vodíka a budú prenášať údaje na Zem dvakrát ročne. “Ak klesne intenzita ultrafialového žiarenia – sonda už prešla neviditeľnou stenou. Ak intenzita signálu zostane rovnaká alebo zosilnená – zdroj signálu môže byť oveľa hlbšie vo vesmíru, “píšu vedci.

 

Zdroj: actualnews.org| Foto:youtube.com