Zabudnite na super tajné, dlhé a nezapamätateľné zaklínadla, ktoré pozná len zasvätený čarodejník. Najstaršie magické slovo nie je ani zložité, ani neznáme. Začujeme ho v každej rozprávke, pri každej detskej hre, či kúzelníckom vystúpení…je tak notoricky rozšírené, že ťažko uveriť v jeho čarovnú silu. A predsa ju má…

 

Najstaršie magické slovo je podľa najnovších štúdii je ABRAKADABRA. Britský starozákonný bádateľ Jonh Allegro vypátral jeho pôvod až do starovekej Mezopotámie. Je odvodené z výrazu AB-BA-TAB-BA-RI. Toto spojenie pravdepodobne odriekali vyznávači kultov v Sumeri, pri svojich obradoch. Atmosféru si utvrdzovali rôznymi omamnými látkami- hlavne halucinogénnymi hubami.

Po stopách mágie

Ale stopy nájdeme aj v iných kultúrach. Staré židovské zariekanie proti horúčke, ktoré si má človek napísať na kus papiera a zavesiť okolo krku začína nasledovne:

AB ABR ABRA ABRAK ABRAKA

ABRAKAL ABRAKALA ABRAKAL

ABRAKA ABRAK ABRA ABR AB

Podľa ďalšej teórie, má slovo ABRAKADABRA vzťah k bohovi Abraxovi, ktorého podoba sa objavuje na čarovných amuletoch od druhého storočia n. l. Tento boh bol zobrazovaný ako démon s hadmi miesto chodidiel.

Liečenie v starovekom Ríme

S magickými schopnosťami tohto slovíčka stretávame aj v starovekom Ríme. Konkrétne v roku 208 n.l., uznávaný lekár Quintus Serenus Sammonicus. Ten poslal rímskemu cisárovi nezvyčajný magický dar. Slovo ABRAKADARBA napísané na papieriku špeciálnym spôsobom- v 11- tich riadkoch, pričom v každom nižšom riadku malo o slovíčko o jedno písmeno menej- teda v poslednom riadku ostalo len písmeno A.

Cisár si mal odkaz zavesiť na krk  a nosiť ho 9 dní. Potom ho mal cez plece vyhodiť do rieky, či potoka tečúceho na východ. Tak ako sa skracovalo slovo v každom riadku, tak mala postupne miznúť aj cisárova choroba.

Zrejme neexistuje človek, ktorý toto magické slovíčko niekedy nevyslovil- v rámci vtipu, recesie, alebo hry. No pozor- nie je to len slovo, takže pri jeho používaní buďte odteraz opatrný!!

 

Zdroj: ALMANACH ZÁHAD| Foto: pixabay.com

Uložiť