V Číne sa našla 8. posledná hrobka panovania potomkov Džingischána so 700-ročnými freskami. Obrázky na stenách hovoria inštruktívne príbehy súvisiace s krutou realitou tých čias.

V Shanxi počas výkopových archeológovia našli pohrebisko neobvyklým dizajnom, so zachovanými freskami krycích stien – Pyramídová strecha mongolský zdobené nákresy hviezd, mesiaca a slnka. Fresky sprisahania dostali miesto na stenách, s výnimkou tých, ktoré vedú k schodisku.

Historici podrobne študovali niekoľko scén stenových obrazov. Niektoré z nich vyzdvihujú tému rešpektovania starších, ktorá je relevantná pre Mongolov.

Prvá freska tak rozpráva príbeh páru, ktorý čelí hladu a chudobe. Aby zachránil život starej babičky, manžel a manželka sa rozhodnú zbaviť malého syna zakopaním do hrobu. Pod zemou však nájdu poklad ako odmenu za svoju starostlivosť o svojich starých rodičov. Dieťa udržiava dieťa a rodina žije šťastne až do smrti.

Na druhej freske, muž, sprevádzaný jeho synom, vedie starého otca k stepi zomrieť. Chlapec presvedčí hlavu rodiny, aby sa zľutoval so svojím dedkom a spoločne sa príbuzným podarí prežiť hlad.

Aj keď sa príbehy zdať kruté, vedci si všimnú, že pred 700 rokmi takéto predmety boli pre mongolsko-čínsku spoločnosť absolútne prirodzené.

 

Zdroj: actualnews.org| Foto:youtube.com