Pápež František

Už po celé stáročia sa stretávame s najvyššími duchovnými autoritami katolíckej cirkvi…, ktorí sa honosia titulom PÁPEŽ. Od začiatkov Kristovej Cirkvi sa na ,,duchovnom tróne” vystriedalo až 265 pápežov. Dnes je ním František Franciscus- 266. rímsky biskup a zároveň prvý, ktorý nepochádza z Európy. 

Jeho vlastné meno znie Jorge Mario Bergoglio (17. december, 1936), pochádza z Buenos Aires a 13. marca 2013 bol zvolený v konkláve za rímskeho pápeža Katolíckej cirkvi.

10 zaujímavostí o Pápežovi Františkovi:

  1. Pred tým, než sa stal pápežom, žil v Argentíne. Tam býval v skromnom byte a na miesta, kam chcel ísť sa presúval autobusom.  Po jeho zvolení na post Pápeža, letel do Ríma lietadlom prvej triedy.
  2. Keď mal 12 rokov bol bezradne zamilovaný do svojej susedky. Zaprisahal sa, že ak sa nestane jeho ženou, tak on sa vydá na cestu kazateľa. Zrejme sa tak aj stalo, svoje slovo totiž dodržal.
  3. Každý nejak začínal. Pápež František nebol výnimkou a zárobky na štúdium ťažil z práce vyhadzovača v bare, kde občas aj zametal podlahy.
  4. Okrem toho, že vyštudoval filozofiu, získal titul aj z chémie Univerzity v Buenos Aires.
  5. Raz dostal od motorkárov motorku značky Harley- Davidson. Jeho následný krok bol jej predaj a peniaze, ktoré za ňu dostal, venoval na pomoc pre bezdomovcov.
  6. Keď bol mladší, vyoperovali mu časť z pravého pľúca, ktorý mu napadol zápal. Má teda len jedno fungujúce pľúco.
  7. Pápež František je fanúšikom spisovateľa J.R. Tolkiena- autora kníh Pána Prsteňov. Hobitove cesty použil aj vo svojej reči, kde riešil nezhody medzi dobrom a zlom.
  8. Bezprostredne obľubuje futbal. Má svoju zbierku dresov a jeho najobľúbenejším futbalovým týmom je tým zo susedného San Lorenzo de Almagro.
  9. V roku 2013 ho americký magazín TIME povýšil na post osobnosť roka.
  10. Je zdatný v jazykoch. Plynulo ovláda španielčinu, latinčinu, taliančinu, a však vie sa dorozumieť aj po nemecky, francúzsky, portugalsky, ukrajinsky a, samozrejme, anglicky.

Foto: Facebook/ Zdroj: Noizz.sk