Sú to len obyčajné kamene, no dokážu poriadne prekvapiť. Strašidelné, tajomné a nepochopiteľné. Niekedy ukrývajú príbeh, o ktorom je lepšie radšej nevedieť. Už roky zaujímajú všetkých milovníkov záhad a dodnes na ne nenachádzajú odpoveď… 

Štandardné náhrobné kamene, na aké sme zvyknutí, obsahujú základné údaje o mŕtvom, doplnené citlivým epitafom. Niekedy je epitaf iba známy citát, inokedy text, pri ktorom dostanete husiu kožu. Pozeráte na kameň,v hlave sa vám vynorí množstvo otázok a pýtate sa: Čo má toto znamenať? Nasledujúce riadky vám predstavia tie najbizarnejšie náhrobné kamene, pri ktorých podobné otázky nenachádzajú odpoveď.

Bozk smrti po španielsky

Výrobca textílií Josep Llaudet Soler nebol počas svojho života veľmi známy, no jeho náhrobný kameň z roku 1930 je rovnako zaujímavý, ako epitaf:

“Jeho mladé srdce je tak mĺkve. Krv v jeho žilách náhle stuhla
a všetka sila odišla.
Svojim pádom pozdvihol vieru do náručia smrti…
Amen.”

Netradičný náhrobný kameň, pripomínajúci skôr umelecké dielo, než posledné miesto odpočinku nebožtíka, sa nachádza v najzadnejšej parcele barcelonského cintorína Poblenou. Meno sochára je sporné, no nemusíte byť ani odborník, aby ste jeho dielo ohodnotili ako majstrovský kus. Socha je romantická i strašná, priťahuje aj odpudzuje, túžite sa jej dotknúť, aby ste v okamihu ruku s hrôzou odtiahli. Klebety hovoria, že pomník nepatrí samotnému podnikteľovi, ale jeho synovi, ktorý zomrel veľmi mladý. Otec údajne najal najlepšieho sochára v celej krajine, aby vytvoril umelecké dielo, ktoré smrti ukáže, ako veľmi bolí strata dieťata. Sochár údajne v poverčivosti, aby si ho smrť nenašla, nezverejnil svoje meno. Na náhrobnom kameni tak zostal v anonymite.

Beštia 666

Presuňme sa z Barcelony do amerického Salt Lake City. Nenápadný pomník Lilly E.Grayovej uvádza, že zomrela vo veku 77 rokov. Desivejší je však vytesaný text: “Obeť beštie 666.” Anglické slovo “beast” sa môže prekladať ako beštia, no aj ako zviera, príšera, obluda. Presný význam slova na kameni preto zostáva záhadou, no i napriek tomu číslo 666 nepustí. Žena údajne zomrela na dôsledky prírodnej katastrofy, epitaf túto domnienku však výrazne spochybňuje. Navyše, manžel pani Grayovej je pochovaný na opačnej strane cintorína, ďaleko od svojej manželky. Prečo?

Náhrobný kameň skrýva aj iné zaujímavosti. Podľa archívnych záznamov mesta sa Lilly E.Gray narodila 4.júna 1881, náhrobný kameň uvádza dátum 6.6. Je to snáď cielené poukázanie na Antikrista? Alebo len náhodná chyba? Text okolo mena dekorujú kvety Prvosienok. Americký slang však tieto jarné kvety pomenúva aj ako “Diablova lucerna.” Náhrobný kameň pani Grayovej je už niekoľko rokov predmetom záujmu lovcov záhad, no tí zatiaľ tajomstvo beštie 666 neprelomili.

Obluda bez identity?

Tento náhrobný kameň na cintoríne vo Washingtone je smutným dôkazom extrémne vysokej úmrtnosti novorodencov v minulých storočiach. Baby monster – detská príšera, žila iba tri mesiace, keď v roku 1890 umrela. Nápis na náhrobnom kameni je tak bizarný, že vám ihneď začína pracovať fantázia a premýšľate, aká príšera v hrobe leží.

To, čo na prvý pohľad vyzerá tajomne, však v tomto prípade má svoje historické vysvetlenie a žiadnu záhadu za tým netreba hľadať. Miesto posledného odpočinku údajnej príšery v skutočnosti patrí rodine Monsterových.Na rovnakom cintoríne leží  otec  dieťaťa – John C.Monster, kým matka, Anna Marie Nelson Monster odpočíva v neoznačenom hrobe.

V 19.storočí sa meno dieťaťa oficiálne uznalo až po dosiahnutí troch mesiacov života, kedy prekonalo a prežilo kritické obdobie, počas ktorého mohlo umrieť. Ak sa dožilo viac ako troch mesiacov, mohli ho rodičia oficiálne zapísať do knihy obyvateľov mesta, čím sa zároveň zlegitimizovalo vlastným menom.

Nevinnosť, Cibuľa a iné kuriozity

Kým niektoré texty náhrobných kameňov v sebe skrývajú vysvetlenie, o ktorom vedia iba živí príbuzní, sú i také, ktorých majitelia (alebo pozostalí) mali zrejme poriadny zmysel pre iróniu. A tak si môžete prečítať nápisy ako Vravela som ti, že som chorá, Hra sa skončila, pusti ma von. Hneď! alebo Šliapol na plyn, namiesto brzdy. 

Tu leží Henry Blake – Stúpil na plyn namiesto brzdy

Zdroj: www.unbelievable-facts.com, www.wordsonstone.wordpress.com, www.graylillyproject.com, www.hauntedhistory.com| Foto: www.wordsonstone.wordpress.com, www.pinterest.com, www.pixabay.com