Slnko je po viac ako polovicu roka úplne vyčistené od slnečných škvŕn. Pre väčšinu odbornej verejnosti je to znepokojivý jav. Je to totiž- aspoň podľa mienky vedcov- neklamný znak, že našu planétu môže zasiahnuť  obrovská vlna smrteľného chladu.

echo adrotate_group(1);

Vedci informujú, že slnko v tomto roku neobsahuje slnečné škvrny na celkom 133 dní.

Keď prešlo iba 247 dní v roku 2018, znamená to, že slnko je pre väčšinu roka prázdne.

Odborníci varujú, že je to znamenie, že slnečné minimum je na ceste.

Webová stránka Vesmír Počasie hovorí: “Slnko je znova nepoškvrnené. Na 133. deň v tomto roku je povrch Slnka prázdny.

“Ak chcete nájsť rok s menším počtom slnečných škvŕn, musíte sa vrátiť do roku 2009, kedy bolo slnko v priebehu storočia vystavené najhlbšiemu slnečnému minimu. Slnečné minimum sa vrátilo, prinášalo extra kozmické žiarenie, dlhotrvajúce diery v slnečnej atmosfére a podivne ružové polárne žiary.”

Slnko nasleduje cykly približne 11 rokov, keď dosiahne solárne maximum a potom ďalšie slnečné minimum.

Počas slnečného maxima slnko vydáva viac tepla a je plné slnečných škvŕn. Menej tepla v solárnom minime je spôsobené poklesom magnetických vĺn.

Od slnka sa neočakávalo, že do roku 2020 začne siahať do slnečného minima, ale zdá sa, že sa vracia skôr, čo by sa mohlo ukázať ako zlá správa.

Naposledy situácia, keď došlo k predĺženému slnečnému minima, viedla k “mini dobe ľadovej”, vedecky známemu ako minimum Maunder – ktoré trvalo 70 rokov.

Maunder minimum, ktoré videlo sedem desaťročí mrazivého počasia, začalo v roku 1645 a trvalo až do roku 1715 a stalo sa to, keď boli slnečné škvrny mimoriadne zriedkavé.

Počas tohto obdobia poklesli teploty celosvetovo o 1,3 stupňa Celzia, čo viedlo k kratším ročným obdobiam a napokon nedostatku potravín.

Meteorologická stránka Vencore Weather prehlásila: “Nízka slnečná aktivita je známa tým, že má dôsledky na počasie a klímu Zeme a tiež dobre koreluje s nárastom kozmických lúčov, ktoré sa dostanú do hornej časti atmosféry.

“Prázdne slnko je znakom toho, že sa blíži nasledujúce slnečné minimum a počas najbližších rokov bude čoraz viac dní bez tepla.”

Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);