Učebnice dejín nás učia, že prvý galvanický článok inak nazývaný ako aj batéria po prvý krát v našej histórii zostrojil taliansky fyzik Alessandro Volta. Po ňom bola následne pomenovaná i jednotka elektrického napätia. Čo ak ho však predbehli staroveké civilizácie o tisícky rokov skôr?

echo adrotate_group(1);

V roku 1936 sa v lokalite Khujut Rabuah v Iraku podarilo nájsť zvláštny predmet. Nález tvoril 14 centimetrov vysoký džbán z pálenej hliny s medeným plieškom stočeným do tvaru valca a so železnou tyčou. Hrdlo nádoby bolo utesnené asfaltom. Artefakt bol datovaný do obdobia okolo prelomu letopočtu, kedy v oblasti vládli Parthovia alebo Sásánovci.

Účel predmetu bol nejasný až do roku 1938, kedy ho popísal nemecký maliar Wilhelm König pracujúci v Irackom národnom múzeu. König prišiel s hypotézou, že šlo o galvanický článok. A naozaj pokusy preukázali, že pokiaľ sa nádoba naplní kyslou tekutinou, napríklad citrónovou šťavou alebo vínnym octom, dôjde k elektrolýze a batéria vyrobí napätie okolo dvoch voltov. Archeológovia však teóriu o batérii doteraz odmietajú.

bagdadska-bateria

Zdroj|Foto: wikipedia.org, aquizam.com 

echo adrotate_group(3);