Istý právnik z Dallasu ponúka tisíc dolárov tomu, kto vráti náhrobný kameň z roku 1897, odcudzený z cintorína v meste Aurora v štáte Texas. Kus obyčajného kameňa je dôležitý najmä pre všetkých ufológov a milovníkov záhad. V hrobe totiž údajne leží mimozemšťan a náhrobný kameň tak predstavuje jeden z mála lokálnych dôkazov o ňom. 

Čo sa vlastne stalo? Podľa historických zápiskov sa 17.apríla 1897 približne o šiestej hodine ráno za mestom zrútilo záhadné plavidlo cigaretového tvaru, s tromi oknami na palube. Už nad námestím pozorovali očití svedkovia, že loď má problémy, prudko kolísala a klesala na zem. Za mestom však padla natoľko, že zničila veterný mlyn sudcu Proctora a kvetinovú záhradu jeho manželky. Nasledoval drvivý dopad. V lodi sa nachádzala jedna osoba. Svedkovia opísali pilota ako “bytosť nie z tohto sveta” a ktorý už bol mŕtvy, keď ho našli. Pár dní predtým pozorovali mešťania na oblohe viacero podobných objektov cigaretového tvaru.

O udalosti na druhý deň informovali noviny Dallas Morning News. Autor článku opisuje bytosť ako “Nie z tohto sveta”

…”Zdá sa, že na palube bol iba jediný pilot a zatiaľ čo jeho pozostatky boli značne zdeformované, i tak ich dôkladne prehliadli. Tu sa ukázalo, že to nie je obyvateľ tohto sveta. Pán T.J.Weems, americký dôstojník v službe a odborník na astronómiu, vyjadril svoj názor, že je to obyvateľ Marsu. Záznamy tejto osoby, zrejme záznamy o jeho ceste, sú napísané v neznámych hieroglyfoch a nie je možné ich rozlúštiť…Loď bola príliš rozbitá na to, aby sme vyvodili akékoľvek závery ohľadom konštrukcie či hnacej sily. Bola vyrobená z neznámeho kovu, čohosi, čo pripomína zmes hliníka a striebra a musela vážiť niekoľko ton. Mesto je plné ľudí, ktorí si vrak chodia prezerať a zbierajú jeho zvláštne trosky…Pohreb pilota bude zajtra napoludnie.” (Preklad časti článku.)

Ned

Obyvatelia pomenovali mŕtveho menom Ned. Zrejme si získal srdcia všetkých naokolo, pretože ho pochovali na miestnom cintoríne v duchu kresťanských pohrebných rituálov a do truhly vložili niekoľko trosiek z lode. Na kameň vytesali podobu údajného UFO. Pôvodný pomník ktosi ukradol, prvýkrát v roku 1972 a neskôr v roku 2012. Odvtedy sa mesto márne pokúša pomník nájsť a pravdepodobne i to je dôvod, prečo zlodejov najnovšie motivujú finančnou odmenou.

Replika náhrobného kameňa na mieste, kde údajne leží mimozemšťan Ned

V súčasnosti na mieste pôvodného hrobu leží iba kamenná napodobenina dosky, na ktorú ktosi dopísal: Odpočívaj v pokoji, môj cudzí brat…

“Keď som tu bol naposledy, na hrobe som našiel drevený kríž a vyschnuté kvety. Preto verím, že mnohí ľudia stále veria, že táto bytosť bola ich priateľ…” povedal pre denník Star Telegram vyhlasovateľ výzvy. Tisíc dolárov považuje za primeranú motiváciu pre každého, kto poskytne akékoľvek dôležité informácie vedúce k nájdeniu náhrobného kameňa.

Vstup do cintorína v meste Aurora, kde údajne leží telo mimozemšťana

Havária údajného UFO sa stala šesť rokov predtým, ako bratia Wrightovci úspešne podnikli svoj prvý let motorovým lietadlom Kitty Hawk. Podľa právnika je preto nemožné, že by sa ľudia pomýlili a za údajné UFO vyhlásili obyčajné lietadlo. Vyšetrovatelia pár dní po nehode navyše zaznamenali sťažnosti očitých svedkov na zhoršenie zdravia. Mnohí z nich (najmä tí, ktorí trosky chytali) trpeli závraťami, zvracaním a bolestivými popáleninami na koži. Mimozemská loď pravdepodobne kontaminovala aj podzemnú vodu.

Vyšetrovacia správa prípadu Aurora z konca 19.storočia

Celé mesto verí, že do výročia havárie sa kameň na cintorín vráti a všetci si tak budú môcť naplno a s patričnou úctou pripomenúť udalosť, ktorá Auroru preslávila.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.star-telegram.com, www.roadsideamerica.com | Foto: www.pixabay.com, www.pinterest.com, www.mufon.com